Sosyal Medya Platformları ve Yapay Zeka İçerikleri

Son dönemlerde sosyal medya platformlarında sıkça karşılaşılan yapay zeka ile üretilen içerikler, kullanıcıların gerçek ve sahte içerikleri ayırt etmesini zorlaştırıyor. Özellikle TikTok gibi platformlarda bu durum oldukça belirgin hale gelmiştir.

TikTok tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların farkında olmadan yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin tanımlanması ve yanlış yönlendirilmelerin önlenmesi amacıyla, platform üzerindeki içerikler artık etiketlenecek. Bu sayede, fotoğraf ve video içeriklerine meta veri eklenerek yapay zeka ile üretilen içeriklerin belirtilmesi sağlanacak ve gelecekte ses dosyalarının da aynı şekilde taranması planlanmaktadır.

Teknoloji Devlerinin İş Birliği

Sosyal Medya Platformları ve Yapay Zeka İçerikleri

TikTok’un bu adımıyla yapay zeka içeriklerini etiketleyen ilk video paylaşım platformu olduğu vurgulanmıştır. Adobe, Arm, Intel, Microsoft ve Truepic gibi büyük teknoloji şirketlerinin oluşturduğu İçerik Kanıtlama ve Orijinallik Koalisyonu (C2PA) tarafından geliştirilen “içerik kimlik bilgileri” teknolojisi kullanılarak bu süreç gerçekleştirilecektir. TikTok’un kullanım koşulları zaten bir yıldan uzun bir süredir, platforma yüklenen gerçekçi yapay zeka içeriklerinin etiketlenmesini zorunlu kılmaktadır.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*