Neuralink’in Beyin Çipi Sorunu

Amerikalı teknoloji dehası Elon Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, geliştirdiği çipin yaşadığı aksaklıkla gündemde. Şirket, ilk kez bir insanın kafatasına yerleştirdiği çipin beyinden ayrılmaya başladığını duyurdu.

Kabloların Geri Çekilmesi

Neuralink’in internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kullanıcı Noland Arbaugh’un dokusuna yerleştirilen 64 bağlantı kablosu geriye çekildi. Bu durum, kafatasındaki işlemci ve pilin sinirlerden aldığı veri miktarının azalmasına neden oldu.

Veri Miktarında Azalma

Şirket, kabloların geriye çekilmesi sonucunda işlenen veri miktarının azalmasının Arbaugh’un sağlığını tehlikeye atmadığını belirtti. Cihazın işlevselliğini artırmak amacıyla çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Düşünerek Satranç Oynamak

Neuralink'in Beyin Çipi Sorunu

Beynine 28 Ocak’ta çip yerleştirilen Arbaugh, ameliyat sonrasında sadece düşünerek satranç oynayabilmişti. Şubat ayının sonlarına doğru çipin daha az veri yakaladığı açıklanmıştı. Arbaugh, geçirdiği kazadan sonra felç olan elleri ve ayaklarına rağmen, çipi kullanarak 4 Mayıs’ta X hesabından canlı yayında satranç oynamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*