Meta ve Threads Arasındaki Veri Birleştirme Tartışması

DHA tarafından piyasaya sürülen “Threads” isimli uygulamaya giriş yapabilmek için kullanıcıların bir Instagram hesabına sahip olmaları zorunluydu. Benzer şekilde, Threads hesabını kaldırmak isteyen kullanıcıların Instagram hesabını da silmek zorunda bırakıldığı iddiası üzerine, Meta hakkında ön araştırma başlatıldı.

Meta’nın Veri Birleştirme Politikaları

Meta'nın Veri Birleştirme Politikaları

Yürütülen ön araştırmada, Meta’nın veri birleştirme politikaları kapsamında, hem Instagram hesaplarından toplanan verilerin Threads hesaplarına aktarılabileceği hem de Threads üzerinden toplanan verilerin diğer Meta ürünleri için kullanılabileceği anlaşıldı. Meta’nın sunduğu temel hizmetler ve ilişkili hizmetler ile birlikte bir ekosistem olarak faaliyette bulunduğu ve pazar gücünü artırdığı tespitlerinde bulunarak Instagram ve Threads arasındaki veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir kararı aldı.

Yaptırımlar ve Threads’in Kapanışı

Kararın gereği yerine getirilinceye kadar her gün için 4 milyon 796 bin 152,96 lira günlük idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Tedbir kararına uymak adına Meta tarafından, daha önce Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için getirilmiş olan ‘profilsiz kullanım’ önerisi sunuldu; ancak endişeleri giderecek seviyede görülmediği için kabul edilmedi. Meta, kullanıcı verilerinin birleştirilmesi eylemine son vermek adına yeni bir çözüm önerisinde bulunmadı. 30 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Türkiye’deki tüm Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bıraktığını bildirdi. Kurul, Threads’in faaliyetlerini durdurmasını geçici tedbir kararında öngörülen yükümlülükleri konusuz bıraktığına ve dolayısıyla tedbir kararı ile uyumlu olduğuna; günlük para cezasının sonlandırılarak; 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş‬ olarak uygulanmasına karar verildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*