Çin ve Finlandiya Eğitim Programları UNESCO Ödülünü Kazandı

cin ve finlandiya egitim programlari unesco odulunu kazandi
cin ve finlandiya egitim programlari unesco odulunu kazandi

UNESCO-Kral Hamad Bin Isa-Al Khalifa ödülünün 2020 yılı iki kazananı, eğitimde enformasyon ve iletişim teknolojilerinin kullanımı için Çin’in ve Finlandiya’nın programları oldu. Çin’in ödül kazanan programı, öğrenimin sürekliliğini ve kalitesini desteklemek için yapay zeka kullanımını devreye sokan “One College Student Per Village” (Her köyden bir üniversite öğrencisi) adlı program.

Çin Açık Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “One College Student Per Village” programı, kırsal bölgelerin öğrencilerine kaliteli öğrenim olanakları sunmak için yapay zeka kullanıyor. Program; sesi ve anlamı analiz eden, otomatik yanıt ve kompozisyonlara otomatik not veren yapay zeka platformu aracılığıyla işliyor. 2020 yılında, ülke çapında 3 bin 735 merkeze kayıtlı 800 bin öğrenci söz konusu programdan yararlandı.

Her iki ödül kazanan program, uluslararası bir uzmanlar jürisinin önerisi üzerine UNESCO üyesi ülkelerden ve diğer partner birimlerden yapılmış olan başvurular arasından seçildi. 2005 yılında kurulmuş olup Bahreyn Emirliği tarafından desteklenen ödül, her yıl eğitimi, öğretimi ve bütünüyle eğitme faaliyetini desteklemek amacıyla dijital teknolojileri kullanan kişi ve örgütleri ödüllendiriyor. Aslında verilen ödül, parasal değerinin ötesinde, kazananlara, eğitimde dijital teknolojiler kullanan inovasyon sahipleri olarak uluslararası bir tanınırlık ve kabul da sağlıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*