Arılar, Sıfır Kavramını Anlayabiliyor

73785 arc4b1lar sc4b1fc4b1r kavramc4b1nc4b1 anlayabiliyor
73785 arc4b1lar sc4b1fc4b1r kavramc4b1nc4b1 anlayabiliyor

Arılar, Sıfır Kavramını Anlayabiliyor. İnsanlar için sıfırı kullanmak modern matematik ve bilim için çok önemliydi, fakat bir sayıyı “hiçbir şey” olarak düşünmeyen tek tür biz değiliz. Papağanlar ve maymunlar sıfır kavramını anlıyorlar, ve şimdi arıların da sıfırı kavramını bildikleri anlaşıldı.

Bal arılarının, dörde kadar sayma gibi bazı sayısal becerilere sahip oldukları bilinmektedir, bu da çevrelerinde yer işaretlerini takip ederken kullanışlı olabilmekte. Bu yeteneklerinde, sıfırında olup olmadığını görmek için araştırmacılar, iki sayıdan küçük olanı tanıması için 10 arı yetiştirdiler. Bir dizi denemede, böceklerin beyaz bir arka plan üzerinde birkaç siyah şekil olan iki farklı resim gösterildi. Arılar resimlerdeki daha az sayıdaki şekle uçarsa şekerli su verildi, ancak daha çok sayıdaki şekil olan resme doğru uçarlarsa acı tadımlı suyla cezalandırıldılar.

Arılar doğru seçimi tutarlı bir şekilde yapmayı öğrendiklerinde, araştırmacılar onlara yeni bir seçenek sundular: hiçbir şekil içermeyen beyaz bir arka plan.

Arılar % 64’ü daha önce hiç boş bir resim görmemiş olsalar da, iki veya üç şekilden oluşan bir resim yerine bu seçeneği seçtiler. Araştırmacılar göre, “Bu, böceklerin “sıfır” ın iki veya üçten daha az olduğunu anladığını göstermektedir. Ve onlar sadece boş resim için gitmiyordu çünkü onlar için bu durum yeni ve ilginçti.

Daha sonraki deneylerde, araştırmacılar arıların “sıfır” anlayışının daha da karmaşık olduğunu gösterdi. Örneğin, bir ve sıfır arasındaki farkı ayırt edebildiler. Böyle gelişmiş sayısal beceriler, hayvanlara evrimsel bir avantaj sağlayabilir ve yırtıcı hayvanların ve gıda kaynaklarının takip edilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak : Sciencemag

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*