2018 Nobel Kimya Ödülü Kimin ve Hangi Çalışmanın Olacak

fa5ee 2018 nobel kimya c396dc3bclc3bc kimin ve hangi c387alc4b1c59fmanc4b1n olacak e1538383261830
fa5ee 2018 nobel kimya c396dc3bclc3bc kimin ve hangi c387alc4b1c59fmanc4b1n olacak e1538383261830

2018 Nobel Kimya Ödülü Kimin ve Hangi Çalışmanın Olacak. 2018 Nobel Kimya Ödülü, Çarşamba günü sahip yada sahiplerini bulacak. Ama öncesinde dünyada yapılan yorumlar neler bir bakalım.
Nobel Kimya ödüllünü kazanacak çalışmaya yönelik tahminler, süper kapasitörlerden, metal-organik çerçevelere (MOF’ler) ve lityum-iyon pillere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamakta.

Clarivate Analytics, Web of Science veritabanından en çok alıntı yapılan makalelere dayanarak 2018 Nobel Kimya ödülünü almaya en yakın aday çalışmayı ve çalışmaları yapanları açıkladı. Clarivate, Ödül için en güçlü adayların;

  • Harvard Üniversitesinden kimya profesörü Eric Jacobsen’in, katalitik reaksiyonlar ve Jacobsen epoksidasyonunun buluşu üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı.
  • Almanya’nın Göttingen Üniversitesinden Organik Kimyager George Sheldrick’in, kristalografi için SHELX bilgisayar programını tasarlaması üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı.
  • Ve son olarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Kimyager Joanne Stubbe’nin, ribonükleaz redüktazlarının işlevini ve etkisini ortaya konması üzerine yaptığı çalışmalar dolayı ödülü kazanabileceğini tahmin etti.

Twitter’da Nature Chemistry editörü Stuart Cantrill tarafından başlatılan bir ankette ise, kullanıcılar bu yılki Nobel Kimya ödülünün lityum-iyon piller üzerine yapılan çalışmalara verileceğini tahmin etti, onu Crispr ve MOF’ler üzerine yapılan çalışmalar takip etti.

Tüm bunların aksine Harvard Üniversitesi’nden Stuart Schreiber’in, Sigma Xi isimli blog sayfasından verilen oylara göre, terapötik küçük moleküllü sondalar çalışması ile ödülü alabileceği ön görüldü.

Everyday Scientist blog yazarı Sam Lord’a göre ise, biyokimyacı Jim Spudich ve hücre biyologları Ron Vale ve Mike Sheetz ödül için en kuvvetli adaylar. Bu üçlü, 2012’de mikrotübüller aracılığıyla kromozom ve membran hareketi yapan sitoskeletal motor proteinleri üzerindeki çalışmaları nedeniyle Lasker Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bu arada, Ürdün asıllı Amerikalı Kimyager Ömer Yaghi ve Polonyalı Polimer kimyacısı Krzysztof Matyjaszewski, ChemistryView’un olası kazananları arasında bulunuyor. Matyjaszewski, atom transfer radikal polimerizasyonu için Yaghi ise MOF’lar üzerine yaptığı çalışmalar için muhtemel adaylar arasında. Organik kimyacı Steven Ley ve boya duyarlı güneş pili geliştiricisi Michael Grätzel de adaylar arasında yer aldı.

2018 Nobel Kimya ödülü 3 Ekim Çarşamba günü, Pazartesi günü fizyoloji veya ilaç ödülü ve Salı günü ise fizik ödülü açıklanacak.

Kaynak  : Chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*