Süperbakterileri Önlemek İçin Tarçın Yağı Anahtar Olabilir

1df80 sc3bcperbakterileri c396nlemek c4b0c3a7in tarc3a7c4b1n yac49fc4b1 anahtar olabilir
1df80 sc3bcperbakterileri c396nlemek c4b0c3a7in tarc3a7c4b1n yac49fc4b1 anahtar olabilir

Süperbakterileri Önlemek İçin Tarçın Yağı Anahtar Olabilir. Antibiyotiklerin süpermikroplara karşı etkisinin sınırlı olmasından dolayı araştırmacılar bakterileri öldürmek yerine, bakterilerin davranışlarını değiştirmek için çalışmalar yapmakta.

Swinburne Üniversitesinden Dr. Sanjida Halim Topa tarçın esansiyel yağının önemli bir bileşeni olan sinnamaldehid‘i araştırdı ve Sinnamaldehid’in en güçlü antibiyotiklere bile direnç gösteren, kalıcı enfeksiyonlara neden olabilen yapışkan bir bakteri filmi olan biyofilm gelişimini engellediğini keşfetti.

Biyofilm kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotiklere alternatifler geliştirilmesi için acil bir ihtiyaç vardır.

Topa, “Daha önceki birçok çalışma tarçın esansiyel yağının antimikrobiyal aktivitesini bildirmiş olsa da, ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu yağın moleküler aktivitesini araştırmayı amaçladık, ana bileşeni olan sinamaldehid’e odaklandık. Bu, tarçının tadını veren bileşendir.” diyor.

Biyofilmleri yok etme

Topa bakterileri öldürmekten ziyade, biyofilm oluşumunu önlemek için bakteriyel iletişimi bozarak bakteri davranışını değiştirmek istiyordu.

Dr. Sanjida Halim Topa, “Uçucu yağlar gibi doğal antimikrobiyallerin biyofilm oluşumuna engel olabileceğini düşündük. Bu nedenle farklı biyofilm gelişim aşamalarında farklı sinamaldehit konsantrasyonlarının etkisine odaklandık” diyor.

Topa, farklı sinamaldehit konsantrasyonlarının, patojenik Pseudomonas aeruginosa bakteri suşundan oluşan biyofilmler üzerindeki etkisini test etti. Sinamaldehid’in öldürücü olmayan bir konsantrasyonunun Pseudomonas aeruginosa‘nın dağılımını ve biyofilm gelişimini kontrol ettiğini buldu .

Topa şimdi, yara örtülerinde nanofibrelerde sinnamaldehid eklenmesini araştırıyor.

Kaynak : Phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*