50. Uluslararası Kimya Olimpiyatlarında Öğrencilerimiz Gururumuz Oldu

07eb6 50. uluslararasc4b1 kimya olimpiyatlarc4b1nda c396c49frencilerimiz gururumuz oldu
07eb6 50. uluslararasc4b1 kimya olimpiyatlarc4b1nda c396c49frencilerimiz gururumuz oldu

50. Uluslararası Kimya Olimpiyatlarında Öğrencilerimiz Gururumuz Oldu. 19 Temmuz – 29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da organize edilen 50. Uluslararası Kimya Olimpiyatına, 82 ülke ve 324 yarışmacı katıldı. İzmir Fen Lisesinden Ceylan Ceylan altın, yine İstanbul Atatürk Fen Lisesinden Batuhan Apa ve Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesinden Yuşa Can Dinç ile İstanbul İhlas Marmara Evleri Fen Lisesinden Emre Kılıç bronz madalya kazanarak yurda döndü.

ULUSLARARASI KİMYA OLİMPİYATLARI NEDİR?

Uluslararası Kimya Olimpiyatları, dünyanın orta öğretim seviyesindeki en yetenekli kimya öğrencileri için bir yarışma. Ülkeler, dört öğrenciden oluşan bir ekiple temsil ediliyor ve kimya bilgi ve becerilerini, laboratuvarda 5 saatlik bir pratik ve 5 saatlik yazılı teorik sınavla test ediyorlar. Program, kimya problemlerinin çözülmesi yoluyla öğrencilerin kimya ilgisini teşvik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, kimyada uluslararası temasları, farklı uluslardan genç bilim insanları arasındaki dostlukları, öğrenciler arasında işbirliğini ve kimyada pedagojik ve bilimsel deneyimin değişimini ve gelişmesini teşvik etmek amaçlanıyor.

Ödül ve Puanlama

Tüm katılımcılar bireysel puanlarına göre sıralanır. Altın madalya, en iyi öğrencilerin % 12’sine verilir, diğer öğrencilerin % 22’sine gümüş madalya, % 32’sine bronz madalyalar verilir. Madalya kazanmayan ancak teorik ya da pratik sınavlarda mükemmel sonuçlar elde eden katılımcılara onur ödülü verilir. Genel olarak en yüksek puanı alan öğrenciye özel bir ödül verilir. Teorik ve pratik sınavlarda ise en iyi puanı alan öğrencilere de iki ayrı özel ödül verilir.

Öğrencilerimiz bu yıl çeşitli olimpiyatlarda Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

İran’ın başkenti Tahran’daki 29. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında, 71 ülke ve 261 katılımcı yarıştı. Türkiye’yi temsilen yarışmaya katılan Erzurum İbrahim Hakkı Fen Lisesi öğrencisi İsmail Hakkı Dur altın, Pursaklar Fen Lisesinden Fatih İbrahim Özlügedik gümüş, Şanlıurfa Saraç İlgi Okullarından Muhammet Üsame Avcı ve Ankara Fen Lisesinden Birnur Sinem Karaoğlan bronz madalya kazandı.

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 5. Akdeniz Matematik Olimpiyatına ise Türkiye ilk kez katıldı. Olimpiyatta Türkiye’yi temsilen İstanbul Lisesinden İlker Can Çiçek ve Mehmed Selahaddin Şentop, İzmir-Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesinden İrem Nur Çevikcan, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinden Aybeniz Yağmur Temirtaş’ın yer aldığı takım yarıştı. Türk takımı, 5. Akdeniz Matematik Olimpiyatı ülke sıralamasında 3’üncü olarak ülkeye bronz madalya kazandırdı.

Kaynak : Tübitak

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*