BASF, 2018’in En Değerli Kimyasal Markası Olmaya Devam Ediyor

BASF, 2018’in En Değerli Kimyasal Markası Olmaya Devam Ediyor. BASF, dünyanın önde gelen bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlığı firması olan Brand Finance tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, dünyadaki en değerli kimyasallar markası statüsünü geçen yıla göre korudu ve firmanın marka değeri yüzde 13 artarak 7.4 milyar dolar oldu.

Dow DuPont ile birleşerek güçlendi

İkinci sırada, Dow’un marka değeri yüzde 38 artarak 6,5 milyar dolara ulaştı ve DuPont’un (yüzde 10 azalarak 2,7 milyar dolara düşmesi) toplam değer dengelendi.

Şu anda, Dow ve DuPont’un 9,2 milyar dolar değerindeki birleşik değeri, BASF’inkinden daha büyük olmasına rağmen, birleşme ve varlıkların yeniden tahsis edilmesinin ilgili marka değerlerini nasıl etkilediğini ilerleyen zamanlarda görmeye başlayacağız.

Brand Finance CEO’su David Haigh, “Şimdiye kadar, Dow birleşme ile marka değerini artırdı, DuPont’un marka değeri önemli ölçüde azaldı. Faaliyetler, her biri farklı bir ürün yelpazesinde uzmanlaşan üç ayrı bölüme ayrıldığı için: tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler, DowDuPont’un bu yeni gelişmeler ışığında farkındalık yaratması ve marka portföyünün değer kaybetmemesi için geçişi sorunsuz bir şekilde yönetmesi gerekiyor ”diyor .

Sabic gücünü arttırıyor

Suudi petrokimya devi Sabic, geçtiğimiz yıl 8’inci sıradan 3. sıraya yükseldi ve diğer markalardan daha hızlı büyümeyi başardı.

Geçtiğimiz günlerde Houston, Teksas’ta yeni bir merkez ofis planlarını açıklayan Sabic, Batı Yarımküre genelinde büyük bir polietilen ve diğer ticari reçineler tedarikçisidir. Petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle Sabic, Afrika pazarına girme ve Avrupa ve Çin’deki satın alım fırsatlarını da araştırıyor.

Sabic’in bu yılki marka değerindeki kayda değer büyümesi, Riyad merkezli markanın global portföyünü hızla geliştirdiği ile ilişkilendirilebilir.

Bazı markalar değer kaybetti

Brand Finance, Chemicals 10 sıralamasının ortasında yer alan markalar, zirvedekiler kadar performans gösteremedi. Air Liquide (yüzde 9 azalarak 2.3 milyar dolara), Asahi Kasei (yüzde 5 azalarak 2,3 milyar dolara) ve Mitsubishi Chemicals (yüzde 9 azalarak 2.3 milyar dolara) marka değerlerinde kayda değer kayıplar yaşadı. Asahi ve Mitsubishi’nin ikisi de Japon para birimi yeniinin göreceli zayıflığından etkilendi.

Kaynak : worldofchemicals

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s