Yeni Geliştirilen Patlayıcı Molekül TNT’nin Yerini Alabilir

85163 yeni gelic59ftirilen molekc3bcl tntnin yerini alabilirefbbbf
85163 yeni gelic59ftirilen molekc3bcl tntnin yerini alabilirefbbbf

Yeni Geliştirilen Patlayıcı Molekül TNT’nin Yerini Alabilir. Trinitrotoluen (TNT), 100 yıldan fazla bir süredir mühimmatlarda kullanılan bilenen bir patlayıcıdır, ancak toksisitesi nedeniyle kullanımının aşamalı olarak sonlandırılması planlanıyor. Yeni bir 24 atomlu molekül, olası bir TNT alternatifi olarak kimyagerlerin ilgisini çekmekte. Bis (l,2,4-oksadiazol) bis (metilen) dinitrat olarak bilinen bileşik, 84.5 ° C’lik bir erime noktasına ve 183.4 ° C’lik bir bozunma sıcaklığına sahiptir, bu da onu mükemmel bir şekilde eriyik halinde dökülebilir malzeme haline getirmekte.

TNT ve bis (1,2,4-oksadiazol) bis (metilen) dinitrat gibi eriyik halinde saklanabilir patlayıcılar oda sıcaklığında katıdır, ancak belirli bir sıcaklık aralığında erir ve böylece mühimmatlara kolayca yüklenebilir.

Bu kimyasalların erime ve bozunma sıcaklıkları çok önemlidir. Bozunma sıcaklığı güvenlik nedenleriyle erime noktasından önemli ölçüde daha yüksek olmalıdır. Örneğin TNT, 80.4 ° C’lik bir erime noktasına sahiptir ve 295 ° C’de ayrışır.

U.S. Army Research Laboratory’den Jesse J. Sabatini ve ARL meslektaşları, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan David Munson ile Ortak Mühimmat Programı için birlikte çalıştılar ve daha önce yapmış oldukları benzer bir molekülden yola çıkarak bis (1,2,4-oksadiazol) bis (metilen) dinitrat elde ettiler.

İlk denemelerinde % 4 oranında bir verim ile kimyasalı sentezlediler. Bir kaç denemeden sonra kimyagerler toplam verimi % 44’e yükselttiler ve 25 g materyal üretebildiler. ( https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.oprd.8b00076?source=cen )

Elde edilen bileşik, erime ve bozunma sıcaklıkları açısından oldukça kararlıdır. Hesaplama çalışmaları, bis (1,2,4-oksadiazol) bis (metilen) dinitratın TNT’den daha iyi performans göstermesi gerektiğini göstermektedir, ancak kimyagerlerin patlayıcı özelliklerini test etmek için malzemeleri bir kilogram ölçeğinde yapmaları gerekmektedir. Toksisite çalışmaları da planlanmaktadır.

Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nden patlayıcı bileşikler uzmanı Thomas M. Klapötke yeni bileşiği, yüksek termal kararlılık, düşük hassasiyet ve eriyik döküm için mükemmel özellikler ile “mükemmel bir malzeme” olarak nitelendiriyor.

Kaynak : ACS

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*