Bio Bazlı Toplar 2018 Dünya Kupasında Sahada

3c27b bio bazlc4b1 toplar 2018 dc3bcnya kupasc4b1nda sahada
3c27b bio bazlc4b1 toplar 2018 dc3bcnya kupasc4b1nda sahada

Bio Bazlı Toplar 2018 Dünya Kupasında Sahada. Dünya Kupası 2018’in yeni resmi futbol topu, dünyanın önde gelen sentetik kauçuk tedarikçilerinden biri olan ARLANXEO’nun ürettiği biyo bazlı EPDM kauçuk Keltan Eco’dan yapıldı.

Arlanxeo, bio bazlı EPDM kauçuğunun 2018 Dünya Kupası Adidas futbol topunda kullanılacağı söyledi. EPDM kauçuk (etilen propilen dien monomer) Keltan Eco 6950, “Telstar 18” topunun dış kaplamasının altında bulunan sünger kauçuk katmanında kullanılacak. Bu katman, top için bir koruyucu görevi görmekte ve oyun sırasında topun optimal sıçrama özelliklerini desteklemektedir.

Bu katmanda kullanılan kauçuk malzemeler yoğunluk, sertlik ve ağırlık gibi gereksinimleri karşılamalıdır ve ayrıca iyi işlenebilirlik sergilemelidirler. Bununla birlikte, en önemli performans özelliği tabakanın esnekliği ve direncidir.

Keltan Eco, şekerkamışından elde edilen biyo bazlı etilen kullanılarak üretilen dünyanın ilk EPDM kauçuğudur. Her kauçuk sınıfının etilen içeriğine bağlı olarak, biyolojik esaslı materyal oranı yüzde 50 ila 70 arasındadır.

Adidas tarafından kullanılan Keltan Eco 6950, amorf yapısı ve yüksek çapraz bağlanma yoğunluğu ile ön plana çıkmakta.

Arlanxeo, spor ürünleri endüstrisinde ve otomotiv endüstrisinde karbon ayak izini azaltmak, daha sürdürülebilir ürünlere geçiş ve daha zorlu çevre şartlarına uyumlu altı farklı Kaltan Eko kauçuk sınıfını üreticilere sunuyor.

Ekolojik sürdürülebilirlik, Dünya Kupası futbol topu için ürünlerin seçiminde temel bir kriter oldu. Adidas AG futbol operasyonları birimi yöneticisi Stefan Bichler, etkileyici performans özelliklerine sahip ve aynı zamanda sürdürülebilir yüksek teknoloji malzemelerle yeni bir futbol topu yaratmak istediklerini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*