Bilim İnsanları Diş Minesini Rejenere Edebilecek Materyaller Geliştiriyor

7d013 bilim c4b0nsanlarc4b1 dic59f minesini rejenere edebilecek materyaller gelic59ftiriyor
7d013 bilim c4b0nsanlarc4b1 dic59f minesini rejenere edebilecek materyaller gelic59ftiriyor

Bilim İnsanları Diş Minesini Rejenere Edebilecek Materyaller Geliştiriyor. Londra Queen Mary Üniversitesi araştırmacıları, diş minesini ve kemiği gibi sert dokuları canlandırabilecek mineralli materyaller geliştirmenin yeni bir yolunu buldular. Dişlerimizin dış kısmında yer alan mine, vücuttaki en sert dokudur ve dişlerimizin, ısırma kuvvetlerine, asitli yiyeceklere ve içeceklere ve aşırı sıcaklıklara maruz kalmasına rağmen, ömrünün büyük bir bölümünde işlev görmesini sağlar.

Bununla birlikte, vücudun diğer dokularından farklı olarak, mine kaybolduktan sonra yeniden canlananamaz, bu da ağrı ve diş kaybına yol açabilir. Bu problemler dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını etkilemektedir ve bu nedenle mine’yi yeniden yaratmanın yollarını bulmak uzun zamandır diş hekimliğinde büyük bir ihtiyaç olmuştur.

Nature Communications’da yayınlanan çalışmadaki yeni yaklaşıma göre, dental mine gibi görünen ve davranan dikkat çekici bir hassasiyet ve düzen ile materyaller oluşturulabileceği bildirilmektedir.

Oluşturulan materyaller diş çürümesinin veya diş hassasiyetinin önlenmesi ve tedavisi için, ayrıca dentin hipersensitivitesi olarak da bilinen çok çeşitli diş komplikasyonları için kullanılabilir.

Geliştirilen mekanizma, apatit nanokristallerin çoklu ölçeklerde büyümesini tetikleyebilen ve yönlendirebilen spesifik bir protein malzemesine dayanmaktadır.

Minaralleşme işleminin kontrolünün sağlanması, kemik ve dentin gibi mine dışında farklı sert dokuları taklit eden özelliklere sahip malzemeler oluşturma olasılığınıda ortaya çıkarır. Bu nedenle çalışma, rejeneratif tıpta çeşitli uygulamalarda kullanılma potansiyeline sahiptir. Buna ek olarak, çalışma ayrıca insan fizyolojisi ve patolojisinde protein bozukluğunun rolüne dair bilgiler sunmaktadır.

Kaynak : phys

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*