Odun, Enerji Depolama Malzemelerinde Yeni Bir Kaynak Olabilir

c5e4b odun enerji depolama malzemelerinde yeni bir kaynak olabilir
c5e4b odun enerji depolama malzemelerinde yeni bir kaynak olabilir

Odun, Enerji Depolama Malzemelerinde Yeni Bir Kaynak Olabilir. Karbon bazlı malzemeler, esnek elektronikler ve enerji depolama cihazlarında kullanılmaktadırlar. Bununla birlikte mevcut seçeneklerin çoğunda sınırlamalar vardır. Bunların başında yenilenebilir olmayan kaynaklardan gelmeleri, düşük elektriksel özelliklere sahip olmaları veya ölçekli olarak üretilememeleridir. Şimdi araştırmacılar, odundan gelecek vaat eden elektriksel özelliklere sahip sıkıştırılabilir bir malzeme elde ettiler.

Maryland Üniversitesiden Liangbing Hu’nun laboratuvarında yapılan önceki çalışmalar, odunun yüksek sıcaklıklara ısıtılmasıyla oluşturulan odun karbonunun bir akü anotu olarak işlev görebileceğini gösterdi. Odun karbonu çok kırılgandır, bir kişinin başparmağı ile bastırması onu toz haline getirmek için yeterlidir.

Ek uygulamalara uygun süngersi malzemeler yapmak için Hu, doktora sonrası araştırmacı Chaoji Chen ve meslektaşları, sıkıştırmaya dayanan dalgalı bir kafes içeren peteklerden ilham aldılar. Benzer bir etki elde etmek için odunun yapısını kimyasal olarak değiştirebileceklerini varsaydılar. Araştırmacılar, çalışmalarında Balsa Ağacını kullandıklarını ve Balsa ağacının ince hücre duvarlarının çalışmalarında başarıya katkıda bulunduğunu belirttiler.

“Diğer ağaç türlerini denedik ama sıkıştırılabilir yapıya ulaşamadık”

Odun süngeri yaklaşık 10.000 devir sıkıştırmadan sonra bile eski haline geri döndü ve fiziksel aktiviteyi izlemek için kullanılabilen bir prototipte güvenilir bir şekilde çalıştı.
Chen durumu, “Süngere bastığımızda kavisli tabakalar arasındaki temas alanı artar, bu da elektriksel iletkenliği artırır” diye açıkladı. Araştırmacılar bu çalışmayı 1 Mart’ta yayınladılar ( Chem 2018, DOI: 10.1016 / j.chempr.2017.12.028 ).

Finlandiya’nın Aalto Üniversitesi’nde odun kimyası konusunda uzman olan Herbert Sixta, ekibin yayınını “uzun zamandır okuduğum en yenilikçi teknolojilerden biri” olarak nitelendirdi.

Chen, “Gelecekte daha yeşil yöntemleri test edeceğiz” dedi. Bu arada, ekip geçici bir patent başvurusu yaptı ve teknolojiyi Hu’nun kurduğu bir şirket olan Inventwood ile ticarileştirmeyi amaçlıyorlar.

Kaynak : ACS

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*