MIT Tarafından Geliştirilen Sistem, Aşırı Kurak Bölgelerde Bile İçme Suyu Sağlayabilir

33461 mit tarafc4b1ndan gelic59ftirilen sistem ac59fc4b1rc4b1 kurak bc3b6lgelerde bile c4b0c3a7me suyu sac49flayabilir
33461 mit tarafc4b1ndan gelic59ftirilen sistem ac59fc4b1rc4b1 kurak bc3b6lgelerde bile c4b0c3a7me suyu sac49flayabilir

MIT Tarafından Geliştirilen Sistem, Aşırı Kurak Bölgelerde Bile İçme Suyu Sağlayabilir. Yeryüzündeki en kurak yerlerin havasında bile biraz nem vardır ve bu nemi çıkarmak için pratik bir yol bu tür yerlerde hayatta kalmanın bir anahtarı olabilir. Şimdi, MIT’deki araştırmacılar böyle bir ekstraksiyon sisteminin çalışabileceğini kanıtladılar.

Geçen sene ilk kez önerilen bir konsepte dayanan cihazın yeni versiyonu, Arizona çölünde test edildi.

Yeni çalışma, Nature Communications dergisinde geçtiğimiz gün yayınlandı ve Science’da bir makalede geçen yıl açıklanan ilk konsept üzerinde bazı önemli gelişmeler içeriyor.

Araştırmacılar, metal-organik çerçeveler (MOF’ler) olarak adlandırılan nispeten yeni yüksek yüzey alanlı malzemelere dayanan sistem, çöl suyunun en kuru noktasından bile içme suyunu elde edebiliyor. Araştırmacılar, nispi nem oranının yüzde 10’a kadar düştüğü yerlerde bile sistemin çalıştığını söylüyorlar. Böylece, yeni sistem dünyanın en kurak bölgelerinde bile suya olan ihtiyacı karşılayabilir. Havadan suyun elde edilmesi için mevcut metotlar, daha yüksek nem seviyeleri gerektirmektedir. ( sis toplama yöntemleri için yüzde 100 nem, çiy toplama için ise yüzde 50’nin üzerinde neme ihtiyaç vardır, tüm bunların yanında soğutma için büyük miktarlarda enerjiye ihtiyaç duyan, soğutma-tabanlı sistemlere gereksinim vardır)

Araştırma ekibinden Hyunho Kim, “Mevcut versiyon sadece güneş ışığıyla tek bir gece-gündüz döngüsü ile çalışabilir, ancak biyokütle ve atık ısı gibi bol miktarda düşük dereceli ısı kaynaklarından yararlanarak sürekli çalışma da mümkündür” diyor.

Araştırmacıların sonraki adımı, sistemi büyütmek ve verimliliğini artırmak için çalışmak. Gerçek dünya koşullarında çalışılan konsept sadece birkaç mililitre üretecek şekilde tasarlandı.

Ekip, sistem tarafından üretilen suyu test etti ve herhangi bir kirlilik izi bulmadı. Kütle spektroskopisi ile yapılan ölçümler “MOF’tan suya sızan hiçbir şey olmadığını” gösterdi. Bu, malzemenin gerçekten çok kararlı olduğunu ve yüksek kalitede su elde edebileceği anlamına geliyor.

“Los Angeles’ta California Üniversitesi’nde malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü Yang Yang,“ Bu teknoloji, gerçek bir çöl ikliminde çalışan MOF’lere dayalı hava soğutmalı bir su toplama sisteminin pratik bir şekilde gösteren harika bir çalışma” diyor.

Yang, “Bu, kurak iklimlerde su kıtlığı sorununu çözmek için yeni bir yaklaşım sağlıyor. Bu teknoloji, üretim kapasitesini daha da artırabiliyorsa, Güney Kaliforniya gibi suyun az olduğu bölgelerde gerçek bir etki yaratabilir ” diyor.

Kaynak : MİT

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*