Bilim İnsanları, Ne Yediğinizi İzleyebilecek Dişe Takılabilen Sensör Geliştirdiler

94130 bilim c4b0nsanlarc4b1 ne yedic49finizi c4b0zleyebilecek dic59fe takc4b1labilen sensc3b6r gelic59ftirdiler
94130 bilim c4b0nsanlarc4b1 ne yedic49finizi c4b0zleyebilecek dic59fe takc4b1labilen sensc3b6r gelic59ftirdiler

Bilim İnsanları, Ne Yediğinizi İzleyebilecek Dişe Takılabilen Sensör Geliştirdiler. Mühendisler, doğrudan diş üzerine monte edilebilen ve bir mobil cihazla kablosuz olarak iletişim kurarak, glikoz, tuz ve alkol alımı hakkında bilgi iletebilen minyatür sensörler geliştirdiler. Araştırmacılar, bu sensörlerin gelecekteki adaptasyonlarının, çok çeşitli besinlerin, kimyasalların ve fizyolojik durumların saptanmasını ve kaydedilmesini sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Vücudumuzun içinde neler olup bittiğinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi sağlık hizmetleri veya klinik çalışmalar bağlamında paha biçilemez. Ancak bunun yapılması çok kolay değildir. Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği minyatür sensörler, bir dişe doğrudan monte edilebilmekte ve bir mobil cihazla kablosuz olarak iletişim kurarak glikoz, tuz ve alkol alımı hakkında bilgi aktarabilmektedir. Araştırmacılar, Advanced Materials dergisinde yayınlanacak araştırmalarda, bu sensörlerin gelecekteki uyarlamalarının, çok çeşitli besinlerin, kimyasalların ve fizyolojik durumların tespitini ve kaydedilmesini sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Tufts üniversitesinden bilim insanları dişin yüzeyine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve tutunabilen sadece 2mm x 2mm’lik bir sensör geliştirdiler. Sensörler gelen bir radyofrekans sinyaline cevap olarak verilerini kablosuz olarak iletebilmektedirler.

Sensörler üç katmandan oluşur: tespit edilecek olan besinleri veya diğer kimyasalları emen merkezi bir “biyolojik tepki” tabakası ve iki adet kare şeklinde altın halkadan oluşan dış tabakalar.

Üç tabaka, küçük bir anten gibi davranır ve radyo frekansı spektrumunda dalgaları toplar ve iletir. , bir kısmı mavi renkteki boyayı emer ve maviyi gözlerimize yansıtır.

Gelen bir dalga sensöre çarptığında, rengini değiştirebilir. Örneğin, eğer orta tabaka tuz ya da etanol alırsa, elektriksel özellikleri değişecektir, bu da sensörün değişen yoğunlukta farklı bir radyo frekansı dalgaları spektrumunu emmesine ve iletmesine neden olacaktır. Besin ve diğer analitlerin nasıl tespit edilip ölçülebileceğinin temeli budur.

Araştırmacılar, “Teoride, diğer kimyasalları tespit edebilmek için bu sensörlerdeki biyolojik tepki katmanını değiştirebiliriz. RFID [radyofrekans Kimligi] teknolojisini, bir dişe, cilde veya başka bir yüzeye yapıştırılmış olsun, çevresiyle ilgili bilgileri dinamik olarak okuyabilen ve aktaran bir sensör paketine genişlettik ” diyorlar.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*