Hassas ve Hızlı Gluten Algılamaya Yönelik Yeni Bir Adım

0cb2c hassas ve hc4b1zlc4b1 gluten algc4b1lamaya yc3b6nelik yeni bir adc4b1m
0cb2c hassas ve hc4b1zlc4b1 gluten algc4b1lamaya yc3b6nelik yeni bir adc4b1m

Hassas ve Hızlı Gluten Algılamaya Yönelik Yeni Bir Adım. Çölyak hastalığı olan insanlar için glutensiz yiyecek sayısı hızla artmaktadır. Ancak gluten için güncel testler, gıdalardaki tüm maddeleri bulamamaktadır ve bazı ürünler gerçekte içerisinde gluten olmasına rağmen glutensiz olarak etiketlenmektedir. Araştırmacılar, bugün piyasadaki ürünlerdeki farklı gluten kaynaklarını tespit etme ve ölçme potansiyeline sahip olan hızlı bir gluten dedektörü geliştirdiler.

Gluten, buğday, arpa ve yulaf gibi bitkilerde bulunan bir protein dizisidir. Enzim bağlantılı immünosorbent tahlili (ELISA), gıdalardaki bu proteinlerin seviyelerini algılamak için altın bir standarttır. Ancak bu test tutarsızdır, üreticiye göre değişir, yanlış negatifler sağlayabilir ve bu da duyarlı olanlar için sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca gluten, arpa, buğday ya da yulafın her türünün en uygun şekilde saptanması için farklı bir ELISA gereklidir, çünkü bazı insanlar bir kaynaktaki proteinlere duyarlı olabilirler. Bu kısıtlılıklar nedeniyle, bilim adamları bu testi yapmak için DNA tabanlı sensörler ve kütle spektrometresi gibi alternatif yöntemler araştırıyorlar. DNA tabanlı sensörler gluten içeriğini doğru bir şekilde yansıtmaz ve kütle spektrometresi, doğru ve hassas olmasına rağmen maliyetlidir ve teknik uzmanlık gerektirir.

Araştırmacılar yüzer geçiş transistörlerine dayalı bir immünolojik test geliştirdiler. Test, bir numunenin geçmesi için minik mikrokanalları içeren bir cihazdır.

Bir örnek gluten içeriyorsa, madde, belirli kaynaklardan gluten proteinlerine spesifik olarak tutunan antikor veya DNA bazlı bir aptamer (Aptamerler, spesifik hedef moleküllerine bağlanabilen peptid molekülleri veya oligonükleik asitlerdir) olabilecek üç yakalama ajandan birine bağlanabilir. Bu bağlanma, transistörün voltaj okunuşunda bir kaymaya neden olur ve araştırmacılara glutenin arpa veya buğdaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlatan bir kimyasal parmak izi sağlayabilir. ELISA’ya kıyasla, yeni geliştirilen sensör, daha az işlem basamağı ve otomatik örnekleme sayesinde 45 dakika içerisinde hızlı bir sonuç elde etti. ELISA’da olduğu gibi, dedektörler milyon gluten başına 20 parçadan daha azını algılayabilir, bu da ABD tarafından verilen maksimum sınırdır.

Araştırmacılar, Ulusal Bilim Vakfı , Minnesota Üniversitesi ve Deniz Araştırmaları Ofisi’nden destek almakta.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*