Mantarlar, Odundan Yenilenebilir Enerji Üretmek İçin Yeni Bir Yol Olabilir

81d61 mantarlar odundan yenilenebilir enerji c39cretmek c4b0c3a7in yeni bir yol olabilir
81d61 mantarlar odundan yenilenebilir enerji c39cretmek c4b0c3a7in yeni bir yol olabilir

Mantarlar, Odundan Yenilenebilir Enerji Üretmek İçin Yeni Bir Yol Olabilir. Uluslararası bir araştırma ekibi, mantarlarda bulunan, odunun ana bileşenlerini parçalayabilen bir dizi enzim keşfetti. Araştırma sonuçlarına göre enzimler, ahşap biyokütleyi biyoyakıtlar gibi değerli kimyasal ürünlere sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek için potansiyel olarak kullanılabilir.

Kömür ve petrole alternatif olarak, ahşap gittikçe artan gelişmiş biyoyakıt kaynaklarından birisidir. Ancak, parçalanması zor bir malzemedir.

Halihazırdaki odun biyorefinasyonu, odunun yakıtlara ve ürünlere dönüştürülmesini pahalı ve enerji tüketimi gerektiren ön işlem prosesleri kullanmak zorundadır. Ekosistemlerde mantarlar , karbon döngüsü içinde odunların parçalanması, besinlerin toprağa geri gönderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Mantarların bu özelliği, araştırmacılara bu sürecin gerçekleşmesine izin veren mekanizmaları araştırmaları konusunda ilham kaynağı oldu.

Araştırma ekibinden, York Üniversitesi Kimya Bölümü Profesör Paul Walton, “2010 yılında, mantarlarda bulunan bir grup enzimin bakır içerdiğini keşfettik. Bu enzimler artık biliniyor. Biyolojik kütlenin biyolojiyle parçalanmasında önemli bir bileşen olan bu araştırma, ahşabın zorlu moleküler yapısını bozma kabiliyetine sahip olan bu sınıftan başka enzimleri tanımlamaktadır” diyor.

Bu enzimler, odun kullanan biyorefineri uygulamaları için enzim kokteyllerinin geliştirilmesinin temelini oluşturabilir ve sürdürülebilir bir şekilde değerli maddelerin elde edilmesini sağlayabilir.

Nature Chemical Biology’de rapor edilen araştırma, litik polisakkarid monooksijenazlar (LPMO) olarak adlandırılan enzim ailesinin bozunmaya karşı özellikle dirençli olan ahşap biyokütlede sıklıkla bulunan xylan – karbonhidrat moleküllerini parçalayabildiğini göstermiştir.

Marsilya’daki Le Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) merkezinden Fransız araştırmacılarla birlikte çalışan araştırmacılar, karasal karbon döngüsünde hayati bir rol oynayan ve ormandaki odun ayrışmasına ağırlık veren mantarlardan gelen enzimleri izole ettiler.

“Bulgular doğadaki odunsu biyolojik kütlenin bozulma şekli hakkındaki bilgilerimizi ilerletiyor”

Paul Walton, “Bu keşif, odunun çevresel ve uygun maliyetli bir şekilde biyolojik yakıt haline dönüştürülebileceğine dair başlıca bilimsel zorluğun kilidini açıyor ve böylece sürdürülebilir bir 21. Yüzyıla bir adım daha yaklaşıyoruz” diyor.

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*