Aminleri Elde Etmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Aminleri Elde Etmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi. Aminler, biyoaktif moleküller, ilaçlar ve çeşitli organik materyallerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunları hazırlamak hem akademik hem de endüstrideki kimyagerler için en önemli görevlerden biridir. Aril grupları içeren aminleri sentezlemek için birçok yöntem mevcut olmakla birlikte, alkil grupları içeren amin sentezi hala zorlayıcı bir konudur.

Bilim insanları, bakır katalizörün yanında fotokatalizörü kullanarak etkili bir şekilde alkil amin üretebilen yeni bir yöntem geliştirdi. Fotokatalizör, kimyagerlerin normal alkil halojenürler yerine alkil redoks-aktif esterler ile senteze başlanmasına izin vermekte.

Esterler kolaylıkla elde edilebilir, kararlı ve toksik olmayan alkil karboksilik asitlerden kolaylıkla hazırlanabilir.

Xile Hu, “Metal-katalizörlü çapraz bağlanma reaksiyonu, aril amin sentezini tamamen değiştirdi, ancak alkil aminleri sentezlemek için pek kullanılmıyor” diyor. Bunun nedeni, gerekli metal alkil ara ürünlerinin ayrışma eğiliminde olması ve alkil-azot bağlanmasının zor olması ” dedi.

Bu çalışma, farmasötik ve özel kimyasal endüstrilerinde potansiyel uygulamaları olan alkil aminlerin sentezi için yeni ve etkili bir yaklaşım sağlamaktadır, ayrıca yüksek seçicilik, çok sayıda işlevsel grupla uyumluluk ve geniş kapsam sunmaktadır.

Kaynak : Sciencedaily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s