Bir Pamuktan Daha Fazlası, Flüoresans Özellikli Pamuklar Yakında Hayatımızda Olacak

Bir Pamuktan Daha Fazlası, Flüoresans Özellikli Pamuklar Yakında Hayatımızda Olacak. Almanya, İsrail ve Avusturya’lı araştırmacılarından oluşan bir ekip, flüoresan ışığı altında parlayan malzeme ile pamuk elyafı imal etmek için bir süreç geliştirdi. Science dergisinde yayınlanan makalede, ekip süreçlerini, ne kadar iyi çalıştığını ve yararlı olacağı kanıtlanabilecek diğer uygulamaları açıkladılar.

Bilim adamları giyilebilir elektronik ürünler üretmenin yollarını aramaya devam ederken, bazı benzersiz fikirler ortaya çıkmakta. Bunlardan biri büyüyen bir pamuk bitkisinin arzulanan özelliklere sahip olması için kullandığı suya malzeme eklenmesi.

Bu yeni çabayla, araştırmacılar, doğal olarak bitkiler tarafından hücrelerine taşınan ve flüoresansa neden olan iki molekülün bir araya getirilmesiyle flüoresan özellikli bitki lifleri üretebildiklerini keşfettiler. Bu elyaf daha sonra işlenerek aynı şekilde kullanılabilir.

Uygulamada araştırmacılar, pamuk bitkilerini suda yetiştirdikten sonra lifleri yapan bitkinin parçası olan tohumları hasat etti. Tohumları ayrı ayrı kültüre ettiler ve sonunda suyuna moleküller eklendi. 20 gün sonra pamuk hasat edildi ve test edildi. Araştırmacılar, moleküllerin yaklaşık yüzde 5’inin liflere giden yolda ilerlediğini buldular, bu sayede floresan ışığa maruz kaldıklarında parlayarak yeşil hale geldiler.

Araştırmacılar “Pamuğunun in vitro model kültürleri ( Gossypium hirsutum), 6-karboksiflüoresein-glükoz ve disprosiyum-1,4,7,10-tetraazasiklododekan-1,4,7,10-tetraasetik asit-glikoz ile inkübe edildi, burada glikoz parçası, vasküler bağlantılarda hareket edebilen bir taşıyıcı olarak işlev görür tohum epidermisinin en dıştaki hücre katmanına kadar uzanıp, selüloz elyaflarına dahil olurlar. Bu, flüoresan veya manyetizma gibi doğal olmayan özelliklere sahip lifler üretir. Biyolojik sistemleri uygun moleküler tasarımla birleştirmek, işlevsel kompozit materyallerin yetiştirilmesi için çok sayıda olanak sunar ve bir materyal çiftçiliği kavramı uygular” diyorlar.

Ekip, moleküllerin gerçekten lif hücrelerinde olduğunu ispatlamak için ortaya çıkan pamuk elyaflarını test etmede önemli bir zaman harcadıklarını bildiriyor.

Süreç, giyilebilir materyallere başka özellikler ekleme imkanı sunar. Araştırmacılar, flüoresan özellikli bir manyetik molekülü taşımak için aynı işlemi kullandılar ve manyetik özellikli pamuklu kumaş üretti. Araştırmacılar işlemin, bambu veya keten gibi bitkilerden yapılmış diğer malzemelerle birlikte kullanılabileceğini de belirttiler.

İlgili makaleye ulaşmak için : http://science.sciencemag.org/content/357/6356/1118

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s