Tıpta Örümcek Ağları Dönemi Başlıyor

c4b9a tc4b1pta c396rc3bcmcek ac49flarc4b1 dc3b6nemi bac59flc4b1yor
c4b9a tc4b1pta c396rc3bcmcek ac49flarc4b1 dc3b6nemi bac59flc4b1yor

Tıpta Örümcek Ağları Dönemi Başlıyor. Beş yıl süren çalışmalardan sonra, Nottingham Üniversitesi’nde disiplinlerarası bir bilim insanları ekibi, ilaç iletiminde, rejeneratif tıpta ve yara iyileşmesinde kullanılan, uygulamalara göre uyarlanabilen kimyasal olarak işlevselleştirilmiş örümcek ipek üretmek için bir teknik geliştirdi.

Nottingham araştırma ekibi, antibiyotikler veya floresan boyalar gibi moleküllerin E. coli bakterileri tarafından sentezlenen yapay olarak üretilmiş örümcek ipek üzerine tutturulmasında ‘click-chemistry’ nin nasıl kullanılabileceğini ilk kez gösterdi. Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi (BBSRC) tarafından finanse edilen araştırma Advanced Materials gazetesinde yayınlandı.

Seçilen moleküller, lif haline getirilmeden veya lifler oluşturulduktan sonra çözülebilir ipek proteininin içine eklenir. Bu işlemin kolayca kontrol edilebileceği ve tekli ipek ipliğini “dekore etmek” için birden fazla molekül türünün kullanıldığı anlamına gelir.

Biyomoleküler Bilimler Merkezi’ndeki laboratuarda, Kimya Okulu’ndan Profesör Neil Thomas, Yaşam Bilimleri Okulu’ndan Dr Sara Goodacre ile işbirliği içinde, BBSRC DTP tarafından finanse edilen bir Doktora öğrencisi ekibine yol gösterdi; Victor Tudorica, Leah Ashley ve Tom Coekin. Çok çeşitli küçük moleküller ile rekombinantlar ile yapay örümcek ipek fonksiyonelleştirmeye yönelik bu yeni yaklaşımı geliştirdiler ve çeşitlendirdiler.

Bu ‘ipekli’ elyaflar levofloksasin antibiyotiği ile ‘dekore edildiğinde’ ipekten yavaşça serbest bırakılarak, en az beş gün boyunca anti bakteriyel etkinliğini koruyacağını gösterdiler.

Tıbbi ve Biyolojik Kimya Profesörü Neil Thomas şunları söyledi: “Tekniğimiz, geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmak üzere biyouyumlu, mono veya çok fonksiyonlu ipek yapıların hızlı bir şekilde üretilmesine olanak tanır. Bunlar özellikle doku mühendisliği ve biyotıp alanlarında faydalı olacak “dedi.

Örümcek ipeğinin dikkate değer nitelikleri

Örümcek ipeği güçlü, biyolojik olarak uyumlu ve biyolojik olarak parçalanabilir. Güçlü bir bağışıklık, alerjik veya enflamatuvar reaksiyona neden olan görünmeyen protein esaslı bir materyaldir.

Nottingham araştırma ekibi, tekniklerinin bir kerede iki işi gerçekleştirebilen biyolojik olarak parçalanabilen bir örgü oluşturmak için kullanılabileceğini gösterdi. Yeni dokuların büyümesini hızlandırmak için kendi hücrelerinin ürettiği fazladan hücresel matrisin yerini alabilir. Ayrıca antibiyotiklerin yavaş salınması için de kullanılabilir.

Profesör Thomas şöyle diyor: “İpeğin, diyabetik ülserler gibi yavaş iyileşen yaraların tedavisi için ileri pansumanlarda kullanılması imkânı var. Antibiyotiklerin kontrollü salınmasıyla, enfeksiyonları haftalar ya da aylar boyunca önleyebiliyoruz. Zaman dokusu yenilenmesi, biyolojik olarak parçalanmadan önce geçici bir iskele olarak işlev gören ipek lifleri ile hızlandırılıyor “dedi.

Örümcek ipekinin tıbbi özellikleri yüzyıllar boyunca fark edildi.

Örümcek ipeğinin tıbbi özellikleri yüzyıllarca bilinmiş ancak net olarak anlaşılamamıştır. Yunanlılar ve Romalılar yaralı askerlerdeki kanamayı durdurmak için askerleri örümcek ağlarıyla tedavi ettiler. Askerlerin derin yaraları temizlemek için balı ve sirke kombinasyonunu kullandıkları ve her şeyi örümcek ağlarıyla örttüğü söylenir.

Dr Goodacre, “Bu çalışmanın yeni örümcek ipek malzemesini kullanan çok heyecan verici bir dizi çalışmanın başlangıcı olması muhtemel” diyor.

Kaynak : sciencedaily

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*