Yeni Geliştirilen Polimerik Kaplama İle Yüzey Yansıma Sorunları Çözülebilir

6c7ea yeni gelic59ftirilen polimerik kaplama c4b0le yc3bczey yansc4b1ma sorunlarc4b1 c387c3b6zc3bclebilir 1
6c7ea yeni gelic59ftirilen polimerik kaplama c4b0le yc3bczey yansc4b1ma sorunlarc4b1 c387c3b6zc3bclebilir 1

Yeni Geliştirilen Polimerik Kaplama İle Yüzey Yansıma Sorunları Çözülebilir. Antireflektif kaplamalar oluşturmak için geliştirilen basit bir yöntem sayesinde, parlamasız büyük pencereler ve esnek elektronik ekranlar üretilmesi kolaylaşabilir. (ACS Uygulamaları Arayüzleri 2016, DOI: 10.1021 / acsami.6b10624). Yeni anti-reflektif kaplama plastikte gömülü nanokristal silika boncukların oluşturduğu bir katmanıdır.

Güneş Pillerinin Verimliliği Artabilir

Antireflektif kaplamalar parlamayı azaltmak için gözlüklerde, kamera lenslerinde, ekranlarda ve araç farlarında ve verimliliği artırmak için güneş pillerinde kullanılır. Konvansiyonel yansıma önleyici kaplamalar, magnezyum florid gibi düşük kırılma indeksi materyallerin ince filmleridir.

Son zamanlarda bilim adamları, gözenekli veya yansımayı önleyen, ışığı absorbe eden nano ölçekli özelliklere sahip ultra ince silis filmlerini keşfediyorlar. Mizoshita ve meslektaşı, geniş yüzeylerin daha ekonomik bir şekilde kaplanmasını kolaylaştıracak şekilde kavisli, esnek plastik yüzeylerin kaplanması için basit bir yöntem geliştirdiğini belirtiyor.

Araştırmacılar kaplamayı, etanolde dağılmış nano ölçekli silika kürelerle plastik yüzeylerin her iki yüzeyine püskürtme veya fırça boyama yöntemi ile yaptılar. Etanol buharlaştıktan sonra, araştırmacılar substratı kloroform buharı ile kapalı bir kutu içerisinde birkaç saat maruz bıraktı. Kloroform, nanosferlerin yüzeye batması için plastiği yumuşatır. Sonunda, araştırmacılar aşırı nanopartikülleri etanol kullanarak yıkayıp, plastikte yaklaşık 50 nm derinlikte gömülü tek bir nanopartikül tabakası elde ettiler.

Araştırmacılar ortalama çapları 100, 145, 165 veya 190 nm olan parçacıklar kullanarak dört farklı kaplama elde ettiler. Daha büyük parçacıklar daha kalın dolayısıyla da daha az yansıma gösteren ancak daha az şeffaf kaplamalar üretti.

Yalın plastik yüzeyler ışığın % 8’ini yansıtır. Buna kıyasla, 165 nm genişliğinde ve 190 nm genişliğinde parçacıklardan yapılmış kaplamalar, sırasıyla ışıkların % 2,2 ve% 1,2’sini yansıttı.

Mizoshita, kaplamaların dayanıklı olduğunu söylüyor. Onların optik özellikleri, havaya maruz bırakıldıktan iki yıl sonra bile bozulmadı. Buna ek olarak, araştırmacılar kaplamaları pamukla ovuşturdu ve yapışkan bant ile soymak istedi, bunlara rahmen bile sağlam kaldı ve yansıtıcı özellikleri değişmedi. Kaplamalar aynı zamanda 80 ila 20 ° C arasında sürekli bükme ve ısıtma-soğutma döngülerinden başarı ile çıktı.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden malzeme bilim ve mühendislik profesörü olan Richard W. Siegel, çalışmanın polimer filmlerde nanoyapılı kaplamalar üretmek için umut verici bir yöntem olduğunu, ticari olarak kullanılacak olup olmadığı büyük ölçekte üretim maliyetine bağlı olacaktır diyor.

Kaynak :ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*