Tüketici Neye Güvenecek ? Kozmetik ve Tıbbi Cihaz Ürünlerinde Güvensiz Ürün Sayısı Yine Yüksek Çıktı

f12e5 koruyucu maddelerin yasaklanmasc4b1 kozmetik endc3bcstrisini zorluyor
f12e5 koruyucu maddelerin yasaklanmasc4b1 kozmetik endc3bcstrisini zorluyor

Tüketici Neye Güvenecek ? Kozmetik ve Tıbbi Cihaz Ürünlerinde Güvensiz Ürün Sayısı Yine Yüksek Çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı kozmetik ve tıbbi cihaz denetimlerinde 2 bin 532 ürünün, bin 505’inin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. Ürünlerin arasında maske, çeşitli kremler, gül suyu, ameliyathane lambası, hatta sabun bile var.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu yılın ilk 9 ayında yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı.

Buna göre ilk 9 aylık dönemde 707 kozmetik ürün denetlendi. Bu ürünlerin sadece 132’si düzenlemeye uygun çıktı.

Riskli ürünler arasında sabun, maske, masaj kremi ve sütü, meyveli krem, salyangoz özlü krem ve bazı gülsuyu çeşitleri var..

Bakanlık, kozmetiklerin yanı sıra hastanelerde kullanılan tıbbi cihazları da denetledi. Bin 825 ürüne denetim yapıldı. Bu ürünlerden 930’u uygunsuz, 92’si güvensiz çıktı.

OKSİJEN TÜPLERİ VE AMELİYATHANE LAMBALARI BİLE GÜVENİLİR DEĞİL

Bu ürünler arasında ameliyathane lambası, oksijen cihazı, ultrason jeli, diş dolgu materyalleri, diş protezleri, soğuk terapi jelleri bulunuyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Burada kimler yanlış yapıyorsa, hangi markalarda problem varsa mutlaka ve mutlaka açıklanmalı” diye konuştu.

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesiyle firmalara ve satıcılara 632 bin 175 lira idari para cezası uygulandı.

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK) Tarafından yayınlanan 3 aylık veride ise ” Kurumumuz Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Daire Başkanlığı tarafından 2016 yılı üçüncü üç aylık dönem (Temmuz-Ağustos-Eylül) toplamında kozmetik ürünler piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edilmiş olup bu ürünlere idari yaptırımlar (idari para cezası, geri çekme, imha iş ve işlemleri) uygulanmıştır” denildi .

Denetlenen kozmetik ürün sayısı: 171

Teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısı: 130

Güvensiz ürün sayısı: 9

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile uygulanan toplam para cezası: 132.992 TL

Mevzuat çerçevesinde verilen diğer para cezası: 50.000 TL

Toplam para cezası: 182.992 TL

Tıbbi Cihaz lar ile ilgili olarak ise TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK) Tarafından yayınlanan 3 aylık veride ” Kurumumuz Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı, Tıbbi Cihaz Denetim Dairesince yürütülen tıbbi cihaz denetimleri kapsamında, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Ağustos-Eylül) gerçekleştirilen denetimlerde, piyasaya arz edilmiş teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edilmiş olup bu ürünlere ilişkin idari yaptırımlar uygulanmıştır” denildi.

· Denetlenen ürün sayısı: 755

· Uygunsuz ürün sayısı: 267

· Güvensiz ürün sayısı: 39

· Güvensizlik gerekçesi ile uygulanan toplam para cezası: 690.300TL

· Toplam para cezası: 690.300TL

Detaylı Bilgiler için : http://www.titck.gov.tr/

Kaynak : NTV

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*