Mevcut İlaçlara Dirençli Süper Mikropları Öldürebilecek İlaç ” Tazmanya Canavarı” Sütü

dd0d9 mevcut c4b0lac3a7lara direnc3a7li sc3bcper mikroplarc4b1 c396ldc3bcrebilecek c4b0lac3a7 tazmanya canavarc4b1 sc3bctc3bc
dd0d9 mevcut c4b0lac3a7lara direnc3a7li sc3bcper mikroplarc4b1 c396ldc3bcrebilecek c4b0lac3a7 tazmanya canavarc4b1 sc3bctc3bc

Mevcut İlaçlara Dirençli Süper Mikropları Öldürebilecek İlaç ” Tazmanya Canavarı” Sütü. Bilim adamları Tazmanya canavarı sütünün bilinen en ölümcül bakteriyel ve fungal ( mantar ) enfeksiyonları öldürebilecek ( altın stafilokok da dahil ), antimikrobiyal bileşikler içerdiğini keşfettiler.

Tazmanya canavarlarının, antimikrobiyal bileşiklerin ( insanda kullanılabilecek ) altı farklı türünü ürettikleri bulundu. Bilim adamları, bu antimikrobiyal bileşiklerin, ilaca dirençli bakterilere ve mantar hastalıklarına karşı etkinliğini test etmek amacı ile laboratuarda bunları sentezlemeye başardı.

Araştırmacılar Tazmanya canavarının genomunu taranmış ve süt moleküler yapısını incelediler. Saha-CAT5 ve Saha-CAT6 peptidlerinin insanlara zararlı olan bakterileri öldürmede özellikle etkili olduğunu buldular. Sentezlenen bileşikler 25 farklı mikrop türü ve 6 farklı mantar türü üzerinde denendi. Bunlar arasında gıda zehirlenmeleri, akciğer zatürresi, menenjit, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar , Candida krusei ve hiper öldürücü Cryptococcus gattii mantarı var.

Avustralya, Sydney Üniversitesinden Emma Peel : “Bu, gerçekten heyecan vericiydi, bu şeytan peptitler gerçekten harika, çoklu ilaca dirençli bakterileri öldürmek artık mümkün olabilir” diyor.

Tazmanya canavarı:

(Sarcophilus harrisii) veya Tazmanya şeytanı, bir yırtıcı keseli familyası olan keseli sansargiller’den (Dasyuridae) bir hayvan türü. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda dünyadaki en büyük etobur keselidir.

İlk kez 1996’da otaya çıkan canavar yüz tümörü hastalığı (devil facial tumour disease – DFTD) Tazmanya’nın vahşi canavarlarını kırıp geçti. Tahminler, hastalığın canavar nüfusunun %20 ile %50’si arasını vurduğu ve ülkenin %65’inde etkili olduğu yönünde. Etkilenen yoğun nüfuslu bölgelerde ölüm oranı 12-18 arasında %100. Tür, Tasmanya’nın Tehdit Altındaki Türlerin Korunması Yasası (Threatened Species Protection Act 1995) ve Avustralya’nın Çevre Koruma ve Biyoçeşitliğin Korunması Yasası 1999 yasalarının 2006 yılı sürümlerinde Hassas olarak listelendi. Bu, türün orta vadede soyunun tükenme tehlikesinde olduğu anlamına geliyor. IUCN şu an için bu türü tehdit altında görmüyor. En son değerlendirildiğinde asgari endişe (IUCN Kırmızı Liste|LC) olarak listede yer aldı.

Her yıl kanserden daha fazla insan öldüren, ilaç dirençli enfeksiyonlara karşı, bu deney bir çözüm yolu bulmuş olabilir. Araştırmacılar bu peptidlerin sentetik versiyonun insanlarda güvenle kullanılabilirliğini araştırıyor. Araştırmacılar elde edilecek antimikrobiyal peptidler ile bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin yaşamaları için ortam oluşturabileceklerini ancak bunun için detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini de ek olarak belirtiyor.

Araştırmanın sonraki adımı ise anti-kanser çalışmaları olacak.

Kaynak : sciencealert

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*