Araştırmacılar Yeni Tür Sabun Molekülü Buldular

775ac arac59ftc4b1rmacc4b1lar yeni tc3bcr sabun molekc3bclc3bc buldular
775ac arac59ftc4b1rmacc4b1lar yeni tc3bcr sabun molekc3bclc3bc buldular

Araştırmacılar Yeni Tür Sabun Molekülü Buldular. Minnesota Üniversitesinden araştırma ekibi, çevreye kötü anlamda etkisi olan temizlik kimyasalların sayısını azaltabilecek yenilenebilir kaynaklardan yapılan yeni bir sabun molekülü icat etti. Yeni tür Sabun molekülleri soğuk su ve aynı zamanda sert su gibi zorlu koşullarda bazı geleneksel sabunlara göre daha iyi özellik gösterdi.

Teknolojinin Minnesota Üniversitesi tarafından patent altına alınmıştır ve Minnesota merkezli startup şirketi olan Sironix Renewables tarafından lisanslanmıştır.

Çalışma şuanda online konumundadır ve American Chemical Society “ACS Central Science” dergisini bir sonraki sayısında yayınlanacaktır.

Mevcut yüzey aktif maddeler pahalı ve zararlı kimyasallar ile birlikte formüle edilmesi gerekir, yeni üretilen üstün işleve sahip, çok fonksiyonlu yüzey aktif ( bitki-temelli surfaktan ) tüm bunların önüne geçebilir.

Çalışmanın yazarlarından olan Minnesota Üniversitesi Kimya mühendisliği ve malzeme biliminden Doktor Paul Dauenhauer “Ekibimiz şuan ki sabunlardan daha iyi özellikli ve çevre için daha yararlı olan, soya fasulyesi, hindistan cevizi ve mısır gibi doğal ürünlerden yapılmış bir sabun molekülü yarattı. Bu araştırma multi milyar dolarlık temizlik ürünleri sektöründe büyük bir etkiye sahip olabilir.” diyor.

Ayrıca ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen Kataliz Merkezi’nden araştırmacılar Oleo-furan-Sürfaktan (OFS) denilen yenilenebilir sabun molekülü yapmak için soya fasulyesi ya da Hindistan cevizinden ve mısırdaki şeker türevi halkalardan yararlanarak ve bunlardaki yağ asitleri birleştirmek için yeni bir kimyasal süreci geliştirdi. OFS sabunları, nehir ve göllerde çevresel etkileri azaltabilecek, düşük konsantrasyonlarda uygulamaları temizlik için yeterli olabilecek sonuçlar verdi.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*