Giyilebilir Biyosensörler Geleceğin Test Cihazları Olacak

Giyilebilir Biyosensörler Geleceğin Test Cihazları Olacak. California Üniversitesinden bilim insanları, vücuttan salınan ter ile alkol seviyelerini algılayan giyilebilir sensör yaptılar, sistem ile elde edilen sonuçlar cep telefonlarına otomotik olarak gönderilebiliyor. Proje Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Ulusal Enstitüsü (NIBIB) tarafından fonlanıyor.

NIBIB Programı Direktörü ve Doku Chipleri bölümünden Seila Selimoviç “Bu geçici bir dövmeye benzer, ama aslında birkaç esnek kablosuz bileşenlerin gömülü olduğu bir biyosensör yamadır. Tek bileşenli yama, cilt altındadır, terleme sonucu oluşan kimyasal salgıları algılıyor”. diyor.

Proje ile amaç her yıl binlerce kişinin öldüğü alkollü sürücülerin araba kazalarını önlemek ve kronik sağlık sorunlarına yol açan durumları azaltmak olarak belirtiliyor.

Alkol-veya kan testleri ile karşılaştırıldığında, araştırmacılar bu giyilebilir teknolojinin, insanların alkol tüketimini izlemek için daha az korkutucu bir yol olduğunu ve yamanın 8 dakika içinde akıllı telefonunuza alkol seviyelerini gönderebildiğini söylüyor.

Kaynak : cbsnews

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s