Elektromanyetik Dalgalara Dayanaklı Ultra İnce Kompozit Film Üretildi

1832b elektromanyetik dalgalara dayanaklc4b1 ultra c4b0nce kompozit film c39cretildi
1832b elektromanyetik dalgalara dayanaklc4b1 ultra c4b0nce kompozit film c39cretildi

Elektromanyetik Dalgalara Dayanaklı Ultra İnce Kompozit Film Üretildi. Elde edilen 8μm kalınlığındaki tabaka radyasyonu % 99,999 oranında engelleyebiliyor. ABD ve Güney Koreli araştırmacılar tarafından üretilen malzeme ile Elektromanyetik gürültüyü engellemek mümkün. Ultra-ince, esnek ve korozyona dayanıklı, tabakalar halinde basılabilen yeni bir kompozit malzeme elektronik gelecek için çok değerli malzeme olarak gösteriliyor.

Günümüzde kullanılan en etkin elektromanyetik kalkanlar metal folyolardır. Ama bu metaller ultra ince filmlerin içine yerleştirilmede ve yoğun korozyona karşı savunmasızdır.

Philadelphia Drexel Üniversitesinde Kimyager Yury Gogotsi ve arkadaşları ilk olarak 2011 yılında iki boyutlu geçiş metali karbürler ve nitridlerle “MXenes” filmini ürettiler. Araştırmacılar vakum destekli filtrasyon ile MXene’ni pul yapısında ince ve esnek filmler üretti.45μm inceliğindeki MXene filmi (Ti3C2Tx , T -OH ve -F gibi çeşitli fonksiyonel grupları temsil eder ) radyasyonu 99.999% bloke etti.

Araştırmacılar daha ince ve korozyona daha dayanaklı filmler yapmak için MXene filminin içerisine Endüstriyel kahverengi alglerden elde edilen sodyum aljinat eklediler. Birtakım kimyasal işlemler ile elde edilen kompozit malzemeyi 8μm kalınlığa kadar indirgediler.

Denemeler MXenes’in en azından Cu ve Al gibi iyi metalik malzemelerin seviyesinde olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar çalışmanın elektromanyetik teknolojilerin gelişimi için öncü olacağını belirtiyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*