Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Geliştirdi

7122c panasonic uzayc4b1p bc3bckc3bclebilen saydam elektronik devre gelic59firdi
7122c panasonic uzayc4b1p bc3bckc3bclebilen saydam elektronik devre gelic59firdi

Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Geliştirdi. Esnek elektronik cihazlardan önce, güvenilir gerilebilir devre imalati için pratik bir yol geliştirmek gerekiyor. Panasonic geçtiğimiz günlerde şeffaf elektrotlar ve iletken macundan üretilmiş yumuşak, esnek polimer reçine filmi tanıttı. Yüzey özgün durumuna geri gelmeden önce 2,5 katına rahat uzunluğa kadar gerginleşebiliyor. İki katından fazla uzunluğu gerildiğinde bile film iletken ve hasarsız kalıyor.

Malzeme özel bir termoset reçineden yapılmıştır. Bu durum, ilk ısı aşamasında malzeme uzayıp bükülmeye başlıyor, sonraki ısıya maruz kalmada ise eski haline geri dönüyor.

Streslere dayanacak kabiliyet, geniş bir alan boyunca eşit miktarda dağıtan üç boyutlu çapraz bağlı bir yapıdan kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, daha geleneksel yapılarda kullanılan kauçuklar çok kez gerildikten sonra bozunurlar.

Saydam elektrotlar, Karbon nanotüplerin tabakasının reçineye bağlanması ile yapılır. Gerildiğinde ( şeffaf elektrotlar genellikle düz panel ekranlar gibi öğeler oluşturmak için kullanılır) indiyum kalay oksit aksine, nanotüp malzemede çatlak olmaz ve bu durumda iken iletken kalır.

Şirket “Yeni geliştirilen materyal uygulamaları geniş bir yelpazede konuşlandırılabilir, giyilebilir cihazlardan sensörlere, ekranlarda robotlara,”kullanılabilecek bir sürü alan olduğunu belirtiyor.

Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Gelişirdi

Kaynak : gizmag

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*