Enfeksiyon Kapan Yaraları Çok Erkenden Teşhis Edebileceğiz

Enfeksiyon Kapan Yaraları Çok Erkenden Teşhis Edebileceğiz. İngiliz bilim insanları renk değiştiren sargı bezi geliştirdi. Buluş, enfeksiyonların tespit edilmesi ve özellikle yanık tedavisine büyük avantaj sağlıyor. Bath Üniversitesi araştırmacıları, renk değiştiren sargı bezinde, yaralardaki bakteri toksinlerini bulması için floresan boya kullandı.
Yaradaki bakterilerin toksin salgılaması durumunda sargı bezi, içindeki minik kapsüllerde bulunan floresan boyayı kullanarak renk değiştiriyor.

Sargı bezi, doktorlara özellikle yanıklarda bakteriyel enfeksiyonları kısa sürede teşhis ederek tedaviye başlama imkanı sağlayacak. E. coli and S. aureus, ve benzer diğer enfeksiyona neden olan bakteriler üzerinde başarı ile test edildi, çok hızlı şekilde bu bakterilerin varlığı tespit edildi. Laboratuvar testlerinde, yaralardaki ilk kullanım dört saat içinde bakteri varlığını ortaya koyabilir, ancak kurulu bir biyofilm için, tepki dakika içinde oldu.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI ÖNLEYECEK

Araştırmayı yöneten Dr. Toby Jenkins, sargı bezinin hem bakteriyel enfeksiyonların kısa sürede teşhis ve tedavisine hem de gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Araştırma ekibine renk değiştiren sargı beziyle ilgili çalışmalarını daha da geliştirmeleri için yaklaşık 1,5 milyon dolar ödenek sağlandı. Bilim insanları gelecek 3 yıl içerisinde tüm testlerin gerçekleşebileceğini ve seri üretime geçilebileceğini belirttiler.

Enfeksiyon Kapan Yaraları Çok Erkenden Teşhis Edebileceğiz

Kaynak : iflsciencentv

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*