RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı Kapılarını Açtı

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı Kapılarını Açtı. Basın ortağı olarak destek verdiğimiz fuar Antalya Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Güneşten, çöpten ve rüzgardan elektrik üreten firmalarla, yatırımcıları Antalya’da buluşturan fuara toplam 53 kamu kurumu ile firma katıldı. Enerji sektörünün ulusal ve uluslararası temsilcilerinin buluştuğu fuarın açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Filistin Enerji Federasyonu Başkanı Fadi Bakirat, Agoras Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Dükkancı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk ile çok sayıda davetli katıldı.

12 yılda 2 kat enerji tüketiyoruz
Açılışta konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, Türkiye’nin enerji alanındaki politikalarına değindi. Ülkenin enerji piyasasındaki konumunu ifade eden Usta, geçen sene Türkiye’de toplamda 250 gw saat elektrik üretildiğini ve bunun yüzde 20’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlandığını söyledi. Bu yıl 12 yıl öncesine göre ülkede 2 kat fazla enerji tüketildiğinin altını çizen Usta, 2023’te ise bu kullanımın günümüze oranla yine 2 kat daha artacağını belirtti.

‘Enerjideki bağımsızlığımızı kazanmalıyız’
Usta şöyle devam etti: “Geçtiğimiz 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı yükseldiği ülke olduk. Dünyada 2002’den bu yana elektrik üretiminde Çin’den sonra en fazla talep artışı hızına sahip 2’inci ülke konumuna geldik. Biz bir başarı hikayesi yazmak istiyorsak, sanayi çarkının hızlı şekilde dönemsini ve refah düzeyi yüksek bir ülke olmak istiyorsak enerjideki bağımsızlığımızı bir an önce kazanmamız gerekiyor. Fakat ne acı ki günümüzde kişi başına düşen elektrik tüketimi 3 bin ile 6 bin kw saat arası olan Avrupa Birliği ortalamasının çok altındadır. Bu da bizim ülkemizde elektrik tüketiminin henüz doyuma ulaşmadığını gösteriyor. Yani yatırımların devam edeceği göstergesidir. Yapılan planımıza göre bizim hedefimiz 2023’te kişi başına 5 bin kw saat olacaktır.”

Antalya her şeyin merkezi olacak
Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim de yaptığı konuşmada Antalya’da böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için organizasyona teşekkür etti. Evrim, şöyle konuştu: “Antalya sadece güneş, deniz ve turizm şehri değil aynı zamanda bir çok alanda olduğu gibi kültür, sanat, ticaret ve fuarcılık merkezi olacak. Fuarın üreteceği bilgiler açısından sektöre büyük katkılar kazandırmasını diliyorum.”

Türkiye Avrupa’ya enerji satacak
Söz alan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu ise yenilenebilir enerji alanında yerli ve enerji alanındaki firmaların Antalya’da buluşturulmasına öncülük ettiği için Agoras Fuarcılık’a teşekkür etti. Avşaroğlu, “Uluslar arası enerji fiyat hareketliliği Türkiye’nin cari açığını doğrudan etkiliyor. Türkiye’nin enerji talebinin giderek artacağı bekleniyor” diyerek Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında önemli yatırımlara imza attığını söyledi. Uluslar arası Enerji Ajansı’nın önemli bir verisini aktaran Avşaroğlu, Türkiye’nin enerji potansiyeline dikkat çekerek, “2020 yılına kadar yenilebilir enerji üretiminin yüzde 50’sini Avrupa’da Almanya, İngiltere ve Türkiye’nin karşılayacağı söyleniyor ve biliyor” diye konuştu. GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk de, “Ortadoğu’daki savaşların, Ankara’daki bombalı saldırının hepsinin sebebi enerjidir. Enerjinin önündeki engelleri kaldıralım” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların sonunda protokol davetlileri açılış kurdelesini keserek fuarı gezdi.

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı Kapılarını Açtı

 

Kaynak : gazetebir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*