Çin’deki Patlamada Bölgesinde Yüksek Derecede Sodyum Siyanür Bulundu

Çin’deki Patlamada Bölgesinde Yüksek Derecede Sodyum Siyanür Bulundu. Çin’in kuzeydoğusundaki Tiencin’de iki büyük patlamayla yerle bir olan depolarda ‘yüksek derecede zehirli’ yüzlerce ton siyanür bulundu. Pekin Askeri Bölge Genelkurmay Başkanı Shi Luze, yaptığı açıklada, “Patlama yerinde, iki alanda ilk tahminlere yaklaşık birkaç yüz ton sodyum siyanür tespit edildi” dedi.

Luze, patlamanın ardından yaşanan sızıntının, hidrojen peroksit ve diğer yöntemlerle etkisiz hale getirildiğini anlatarak, zarar görmeyen varillerin en kısa zamanda güvenli yere aktarılacağı ifade edildi.
Çin medyasında, facianın meydana geldiği alanda, 700 ton sodyum siyanür bulunduğu yönünde haberler yer almıştı. Yetkililer, depoda bulunan zehirli maddeler arasında ayrıca potasyum, sodyum, sodyum klorat, kostik soda, trikloroetilen, potasyum nitrat, amonyum nitrat, tsiklogeksilan, dimetil disülfid ve formik asitin olduğunu söyledi.
SODYUM SİYANÜR TEHLİKESİ
Kristal gibi ve tanecikli olan sodyum siyanür, solunduğunda ya da sindirildiğinde vücudun oksijen kullanma kabiliyetini akamete uğratarak hızlı bir şekilde ölüme götüren kimyasal bir madde. Özellikle kimya sanayiinde ve altın-gümüş çıkarmak için madencilik sektöründe kullanılan sodyum siyanür, suda çözünebilir, havadan suya geçebilir ve tozu kolaylıkla solunabilir. Çözündüğünde ya da yandığında yüksek derecede zehirli hidrojen siyanür açığa çıkarır.

Çin'deki Patlamada Bölgesinde Yüksek Derecede Sodyum Siyanür Bulundu

 

Kaynak : sputniknews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*