96 Milyon Plastik Top Kuraklığa Engel Olabilecek Mi ?

96 Milyon Plastik Top Kuraklığa Engel Olabilecek Mi ? Son yılların en şiddetli kuraklığını yaşayan ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinin susuzluk sorununu çözebilmek için ilginç bir uygulama başlatıldı. Los Angeles Belediyesi kente su sağlayan barajlardaki suyun aşırı sıcaklıkla buharlaşarak susuzluğa yol açmasını önlemek üzere barajları elma büyüklüğünde siyah polietilen plastik toplarla örtme kararı aldı. Bu çerçevede ilk uygulama Las Angeles’a su sağlayan barajlardan Sylmar’da yapıldı ve baraja tam 96 milyon polietilen plastik top bırakılarak barajın üstü örtüldü.

Siyah plastik toplar toza, yağmura, kimyasallara karşı suyu koruma, hem de her yıl buharlaşan 300 milyon galon suyu önlemeye yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Adeti 36 sent e mal olan toplar UV ışınlarını saptırmak amacı ile siyah tasarlandı. Los Angeles Su ve Enerji Bölümünden Dr Brian White, (LADWP biyolog) su kalitesi için gölge topları kullanma fikrini düşünen ilk kişi oldu.

Suyu korumak için diğer benzer teknikler ile karşılaştırıldığında polietilen toplardan 250 milyon dolar tasarruf bekleniyor, toplam maliyet ise 34.5 milyon dolar

96 Milyon Plastik Top Kuraklığa Engel Olabilecek Mi

 

Kaynak : dailymail

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*