Ucuz ve Çevreci Asfalt’ın İlk Denemesi Yapıldı

Ucuz ve Çevreci Asfalt’ın İlk Denemesi Yapıldı. TÜBİTAK ile Karayolları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle geliştirilen “ılık karışım asfaltın” ilk denemesi, Ankara Çevre Otoyolunda yapıldı

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca yürütülen, “Ilık Karışım Asfalt Katkıları Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında üretilen “ılık karışım asfaltın” ilk uygulaması yapıldı.

TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Programları kapsamında desteklenen, KGM’nin müşterisi olduğu, ucuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan projeyle, hem ülke kaynaklarının verimli kullanılması hem de var olan teknolojilere yenilik getirilmesi amaçlanıyor. Ilık asfaltın Türkiye’de uygulanmasıyla, asfalt üretiminde kullanılan enerji yüzde 30 azalacak. Üretim maliyetinden yıllık ortalama 114 milyon lira tasarruf edilecek. Yerli üretim ılık asfalt karışımıyla çevreye verilen zararların azaltılması hedefleniyor.

15 Eylül 2015’de tamamlanacak olan proje hakkında 2 Eylül 2015’de TÜBİTAK’da yapılacak olan Çalıştay’da da bilgi verilecek.

Ucuz ve Çevreci Asfalt'ın İlk Denemesi Yapıldı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*