Renk Değiştirebilen Ultra İnce Esnek Malzeme Üretildi

Renk Değiştirebilen Ultra İnce Esnek Malzeme Üretildi. California Üniversitesi’nde görevli bilim insanları doğadan ilham alarak,çekildiğinde yada büküldüğü zaman bukalemunun cildi gibi kolayca renk değiştirebilen ultra-ince film ürettiler.

Malzeme üzerindeki girintiler kalınlıklarına ve aralarındaki mesafeye bağlı olarak üzerine gelen ışığı farklı renklerde yansıtıyor. Silikon malzemenin bükülmesiyle girintili çıkıntılı yüzeyde meydana gelen değişimle malzemenin rengi de değişiyor. Malzeme belirli açılarda bükülerek istenilen renk elde edilebiliyor.Böylece bu malzemenin renk ve desen değişikliği kontrol edilebiliyor. Şuan için sınırlı dalga boylarındaki renkleri yatmayı başaran bilim insanları bu daha geniş dalga boylarına yaymak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu malzemeler şimdilik küçük ölçülerde üretilse de büyük boyutlarda üretilmelerine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Bu başarıldığında güvenlik, izleme ve hatta eğlence gibi pek çok farklı alanda yer bulacağı öngörülen bu malzemeler sayesinde farklı ortamlarda kamufle olabilen otomobillerden renk değiştirebilen giysilere yepyeni ekran teknolojilerine, köprüler, binalar veya uçakların kanatlarında kritik bileşenlerinde strese dayalı dayalı esneme olduğunda rengini değiştirerek yapısal yorgunluk için bir erken uyarı sistemi olarak kullanılabilir.

Renk Değiştirebilen Ultra İnce Esnek Malzeme Üretildi

 

Kaynak : news.berkeley

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*