Hayat Kimya 150 Milyon Yatırımla Tataristan’da Temizlik Kağıdı Üretim Tesisi Açtı

Hayat Kimya 150 Milyon Yatırımla Tataristan’da Temizlik Kağıdı Üretim Tesisi Açtı. Hayat Kimya, Tatarisyan Cumhuriyeti Alabuga SEZ’de ( Özel Ekonomi Bölgesi) temizlik kağıdı üretim tesisi ve Moskova’daki pazarlama ve dağıtım şirketiyle birlikte 150 milyon doları aşan yatırımla Rusya Federasyonu pazarına girdi. Küresel yatırımlarına devam eden Hayat Kimya, Mısır, Cezayir, İran ve Bosna Hersek’ten sonra yeni bir pazara daha girdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı üretim tesisinin açılış töreninde konuşan Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hayat Kimya CEO’su Avni Kiğılı, Rusya Federasyonu’nun çok büyük bir pazar olduğunu ve kendilerinin de hedeflerinin büyük olduğunu söyledi.

Hedeflerimize ulaşacağız

Kiğılı “Ülkemizin yanı sıra farklı coğrafyalarda yaptığımız yatırımlarda, ürünlerimizin kalitesi, nitelikli insan kaynağımızla kısa sürede Papia, Familia, Molfix, Molped ve Bingo markalarımızla başarıya ulaştık, Rusya Federasyonu’nda da hedeflerime ulaşacağız” diye konuştu.

Kojenerasyon teknoloj

Kış aylarında -30 derecelere inen zorlu iklim ve çalışma koşullarına rağmen 24 ay gibi kısa sürede faaliyete geçen Alabuga SEZ tesisi, Hayat Kimya’yı Orta Doğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisi yaptı. 150 milyon dolar yatırımla gerçekleşti. Ek yatırımlara da uygun olacak şekilde toplam 40 hektarlık arazi içinde 73 bin metrekare kapalı alanda bulunan tesis, yıllık 70 bin ton üretim kapasitesine sahip. Bu yatırımla, Hayat Kimya tesiste 400’den fazla, Moskova’daki pazarlama şirketiyle birlikte ise toplam 650 kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

Hayat Kimya 150 Milyon Yatırımla Tataristan’da Temizlik Kağıdı Üretim Tesisi Açtı

 

Kaynak : haber.star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*