Max Planck Topluluğu’nun Dünyaca Ünlü “Bilim Tüneli Sergisi” Türkiye’de

Max Planck Topluluğu’nun Dünyaca Ünlü “Bilim Tüneli Sergisi” Türkiye’de. Max Planck Topluluğu’nun dünyaca ünlü “Bilim Tüneli Sergisi”, “Türk–Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı” kapsamında İstanbul’da ziyarete açıldı. Max Planck Bilim Tüneli Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Max Planck Enstitüsü Genel Müdürü Peter Fratzl, Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun konuşmalarının ardından yoğun bir ilgiyle açıldı.

Açılışta konuşma yapan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, “Böyle bir günde, özellikle İstanbul’da böyle bir serginin açılmasından dolayı gurur duyuyorum. Biz Türkiye’nin Almanya’da ki ilk üniversitesini kurduk. Türkiye’nin hedefleri var ve bu hedefler çok büyük. Ekonomi açısından önemli rol oynamamız gerekiyor ve 2023 yılı itibariyle Dünya’nın en iyi ilk 10 ekonomisine girmek zorundayız. Türkiye’nin genç nüfusu çok önemli. Türkiye Bilim ve Teknoloji üretmeli” dedi.
Max Max Planck Enstitüsü Genel Müdürü Peter Fratzl, yaptığı konuşmada bilginin sınırlarını geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Bilim Tüneli’nin Kimya, Fizik, Sanat Tarihi ve Hukuk gibi birçok konuyuda ele aldığını dile getiren Fratzl, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) akademisyenleriyle çalışıp, sergiyi İstanbul’a getirdiklerinen dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

“Türkiye-Almanya ilişkilerine zenginlik kattı”
Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ise böylesine büyüleyici bir serginin açılışında bulunmaktan dolayı gurur duyduğunu ifade etti. Almanya’nın, Türkiye için çok büyük bir ekonomik ortağı olduğunu belirten Pohl, Türkiye ve Almanya ilişkilerinin çok büyüdüğüne dikkat çekerek Bilim Yılı’nın kendilerine katkıda bulunacağını söyledi. Son olarak açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, bilimsel bilgi ve bu alandaki deneyimlerin paylaşılması, bunun da sanayinin hizmetine sunulması amacıyla başlatılan Türk-Alman Bilim Yılı etkinliklerinin, Türkiye ve Almanya ilişkinlerine zenginlik kattığını söyledi.
Bahçeşehir Üniversitesi’nin Max Planck Institute işbirliğiyle Türkiye’ye kazandırdığı sergi, güneş sisteminin en küçük detaylarından nano teknolojilere, beynin sırlarla dolu dünyasından geleceğin ilaç tasarımlarına, insanın yaşama, öğrenme ve sosyal sistemlerinden füzyon teknolojisine kadar pek çok alanda geleceğin dünyası hakkında ipuçları veriyor. Ana hedef kitlesini her yaştan öğrencinin oluşturduğu ve bilim dünyasından uzakta olanlara da hitap edecek şekilde kurgulanan bu sergi, 12 Şubat 2015 tarihine kadar “Mall Of İstanbul” alışveriş merkezinde ziyaret edilebilecek.

Max Planck Topluluğu’nun Dünyaca Ünlü “Bilim Tüneli Sergisi” Türkiye'de

 

 

Kaynak : Sozcu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*