SOCAR Türkiye Başkanından Petrokimya Sektörü Değerlendirmesi

SOCAR Türkiye Başkanından Petrokimya Sektörü Değerlendirmesi. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’nin (STAR) 2018′de tamamlanmasının ardından, Türkiye’nin 4 ilave petrokimya tesisine ve en az bir rafineriye daha ihtiyaç duyacağını söyledi.
Yavuz, İzmir Aliağa’da inşaatı devam eden STAR rafinerisi ve Petkim Konteyner Limanı’na düzenlenen basın turunda, tesise ve Türkiye petrokimya sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu.

STAR rafinerisinin Türkiye’nin ithal ettiği ürünlere odaklanan en kapsamlı yerlileşme projesi olduğunu vurgulayan Yavuz, “Şu anda Türkiye 15 milyar dolara yakın rafinaj ve petrokimya ürününü ithal ediyor. Enerjiden sonra ikinci sırada rafinaj ve petrokimya ürünleri geliyor” ifadelerini kullandı.

Yavuz, şu anda Petkim’in Türkiye rafinaj talebinin yüzde 20′sini karşılama kapasitesi olduğunu, Türkiye’nin 4 petrokimya tesisine ve en az bir rafineriye daha ihtiyaç duyacağını söyledi.
STAR rafinerisinin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi ile Türkiye’nin tek noktaya yapılan en büyük yatırımı olacağını ifade eden Yavuz, şunları kaydetti:

“Proje, Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip. Projenin 5,6 milyar dolarlık maliyetinin 3,29 milyar doları kredi finansmanı ile sağlanırken, 2,4 milyar dolarlık kısmı öz kaynaklardan karşılanacak. Anlaşması 6 Haziran’da imzalanan proje finansmanı, 23 bankalık bir konsorsiyum tarafından 18 yıl vadeli olarak sağlanacak.”
Rafineri için sağlanan 3,29 milyar dolarlık proje finansmanının, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ve en uzun vadeli kredi anlaşması olduğuna işaret eden Yavuz, bugüne kadar 800 milyon doların üzerinde öz kaynaklarından harcama yaptıklarını belirtti.

Rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyon zincirinin bir diğer parçası Petkim Konteyner Limanı’nın ise 2015′in eylül ayında açılacağını bildiren Yavuz, başlangıçta yıllık kapasitenin 1,5 milyon TEU olacağını ve 4 milyon TEU’ya kadar çıkarılabileceğini söyledi.

petrokimya

 

Kaynak : sozcu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*