İsrail’in Zulmü Ve Fosfor Bombası

İsrail’in Zulmü Ve Fosfor Bombası. İsrail’in Filistin’e karşı başlatmış olduğu, 8 Temmuz’dan bu yana devam eden saldırılarda 508 kişi öldü, 3 bin 150 kişi yaralandı ve İsrail tüm savaş suçlarını işlemeye devam ediyor.
Bunların en aşağılık olanların başında ise Fosfor Bombası geliyor. Al Jazeera’ye konuşan Vefa Hastanesi Müdürü, İsrail’in fosfor bombası kullandığını söyledi.

Al Jazeera kaynaklarına göre, İsrail ordusu pazar günü sivil katliamı yaptığı Tuffah, Şecaiyye ve Zeytun semtlerini fosfor bombalarıyla vuruluyor.

Basman Elashi, “İsrail yeni bazı kimyasal maddeler kullanıyor. Elimizdeki ilaçlarla bunlara müdahale edemiyoruz. Doktorlarımız bunları tedavi edemiyor. İsrail fosfor bombası kullanıyor, bu doğru” dedi.

Al Jazeera Muhabiri Vael Duhduh, “Şecaiyye semtinin kuzeydoğusu yoğun bombardıman altında. Şaif Bölgesi fosfor bombalarıyla vuruluyor. Gazze sağlık ekipleri bölgeye girişin imkansız olduğunu söylüyor. Hareket eden hayvanlar dahi hedef seçiliyor. Korkunç bir bombardıman var. Hiçbir hedef gözetmeksizin sivillerin yaşadığı evler hedef seçiliyor. Tanklardan da ateş açılıyor” notlarını aktardı. İsrail 2009 ve 2012’deki Gazze saldırılarında da yine fosfor bombası kullanmıştı.

Peki Nedir Bu Fosfor Bombası ?

Beyaz fosfor, fosfor elementinin bir alotropudur. Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduğunu ortaya koymuştur. Yanma reaksiyonu bir kez başladığında durdurulamamaktadır. Nihai etki, napalm bombası’ nın aynısı, hatta daha kötüsüdür.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Çoban’ın 16 Ocak 2009 tarihinde Zaman Gazetesinde Yayınlanan Yazısında “Bomba yapımında kullanılan beyaz fosforun oksijenle temas ettiği andan itibaren yanmaya başladığını ve vücudu kalınlığının 5-10 katı kadar yakabildiğini söyledi. Çok zehirli bir element olan beyaz fosforun üretiminin yüksek teknoloji gerektirdiğini belirtti.

Beyaz fosforun bilinen en tehlikeli kimyasallardan olduğunu ifade eden Çoban, şöyle konuşmuştu:

”Bomba yapımında kullanılan beyaz fosfor, oksijenle temas ettiği andan itibaren yanmaya başlar ve vücudu kalınlığının 5-10 katı kadar yakar. Bu nedenle, üretiminden itibaren oksijenle temasının kesilmesi gerekir. Böylelikle yıllarca saklanabilir. İsrail’in Gazze’de kullandığı iddia edilen fosfor bombaları da muhtemelen başka bir bombayla birlikte atılmaktadır. Çünkü, yayınlanan görüntülerde beyaz fosforun bomba patladıktan sonra yanarak aşağı indiği görülmektedir. Bu da insanların üzerine yapışarak yanmalarına neden olmaktadır.”
Çoban, beyaz fosforun yanma reaksiyonunun sadece su içerisinde durdurulabileceğini belirterek, ”Ancak sudan çıktığı andan itibaren yeniden yanmaya başlar ve bitene kadar da yanmaya devam eder. Çünkü, reaksiyon bir kere başladı mı bunu geri döndürmek imkansızdır”.
Beyaz fosforun yanma süresinin çevre ısısına ve neme bağlı olarak değiştiğini ifade eden Çoban, bu maddenin insanın kemiğini bile yakabildiğini söyledi.
Çoban, patlayan bombaların yaydığı gazların da tehlikeli olduğuna dikkati çekerek, ”Patlayan bombalar öldürmese bile bunların yaydığı gazlar öldürücü olabilir. Örneğin, azot oksit kısırlığa neden olur, kükürt oksit ise boğucu bir gazdır. Bunların etkileri de hava sirkülasyonuna bağlıdır. Hava rüzgarlıysa bu gazlar çabuk dağılır ve etkisini kaybedebilir” diye konuşmuştu.

Peki Ya Tarihçesi ?
Beyaz fosfor ilk karbon disülfid içinde bir çözelti formunda 19. yüzyılda Fenian (İrlanda Bağımsızlık Örgütleri ) kundakçıların kullanılmış olduğu düşünülmektedir. Karbon disülfit buharlaştığı zaman, fosfor alevler oluşur.
İlk Fabrika Yapımı fosfor bombası 1916 yılında İngilizler tarafında yapılmıştır.

2.dünya savaşında Amerikalılar Almanlar ve Japonlara karşı 1920 yılında ise İngiliz askeri Kürt köylülere ve Büyük Irak Devrimi sırasında Al-Anbar heyaletinde Al-Habbaniyah şehrine karşı beyaz fosfor bombaları kullanmıştır.
Daha sonraları ise Kore ve Vietnam savaşlarında ,Ruslar tarafından Çeçenistan’da, Irak-İran savaşında Saddam Hüseyin tarafından,
2004 yıllında yine Amerikalılar tarafında Irak Fellucede,
İsrail-Lübnan çatışmasında (2006)
İsrail’in 2009, 2012 ve son olarak 2014 ‘deki Gazze saldırılarında kullanıldı.

fosfor

  Uluslararası savaş konvansiyonu :
ABD kaynaklarının vurguladıkları bir husus beyaz fosfor kullanımının uluslararası askerî anlaşmalara    aykırı olmadığıdır. Gerçekten de bu madde herhangi bir anlaşma çerçevesinde özel olarak            yasaklanmamıştır. Beyaz fosforlu silahların kimyasal silah sayılıp sayılamayacağı ve bu nedenler      Nisan 1997 tarihli Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) çerçevesinde yasaklanmış kabul edilip  edilmemesi üzerinde bir tartışma sürmektedir. Bu çerçevede, beyaz fosforu konu eden ABD askerî  literatürünün ısrarla bu ‘metal’den söz etmeleri ilginçtir;zira fosfor metal değildir. CWC  Konvansiyonunun uygulanmasının takibi Kimyasal Silahlar Yasağı Kurumu tarafından  sağlanmaktadır. Kurumun sözcüsü Peter Kaiser beyaz fosforun aydınlatma amaçlı kullanımına yasak getirilmediğini; ancak bu maddenin toksik özelliklerinin silah olarak kullanımının yasak olduğunu belirtmektedir. Ancak silah olarak kullanılsa dahi, beyaz fosforun toksik özelliklerinden ziyade, hava ile karışmasından ortaya çıkan reaksiyonun yarattığı yakıcı etkinin tehlikeli olduğu gerekçesi öne sürülerek, kimyasal silah tanımına girmediği argümanı ortaya konulabilir.
Bu durumda, yangın silahı olarak beyaz fosfor, 1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu kapsamına girmektedir. Bu konvansiyon yangın silahlarının sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılmasını yasaklamaktadır. ABD bu konvansiyona taraf olmakla birlikte, yangın silahlarını içeren III. protokolü imzalamamıştır.

israilin-zulmu-ve-fosfor-bombasi

 

Yararlandığımız Kaynaklar : zaman

gazetevatan

en.wikipedia

aljazeera

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*