Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümünden Sanayi Odaklı Ders Çalışması.

Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümünden Sanayi Odaklı Ders Çalışması. Prof.Dr Mustafa Tavaslı’nın Organik Boyar Maddeler dersi kapsamında vermiş olduğu “İlginizi çeken bir lifi (sentezi),bu lifi boyayan organik boyar maddeyi (kimyasal yapısı),boyama prosedürünü (boyama öncesi, boyama ve boyama sonrası) ve lif-boya etkileşim çeşidi” ödevi öğrencilerin sanayi ile buluşmasını sağladı.

Ödev çalışması için sanayi kuruluşlarında yardım almalarını isteyen ve vermiş olduğu her derste uygulamaya yönelik dersler işleyen Prof.Dr Mustafa TAVASLI, öğrencilere;

“Sizlerin sanayi ile iç içe olmanızı istiyorum, bu bilgileri teorikten ziyade pratikte ve uygulama yaparak öğrenmeniz gerekiyor, gittiğiniz yerden kovula bilirsiniz ancak bunlar sizler için hep tecrübe ve bilgi birikimi asla pes etmeyin, mezun olduğunuzda bu zorluklarla baş etmeniz gerekecek” diyerek öğrencilerin yapmaları gerekenleri anlattı.

Araştırma kapsamında öğreniciler bir çok fabrika ziyaret etti ancak çoğu fabrikadan olumlu dönüş alamayarak geri döndüler,sonunda bazı fabrikalar isteklerini kırmayıp öğrenciler ile görüşüp üretim prosesleri hakkında bilgi verip fabrikalarını gezdirdiler.

Yapılan son çalışamaları derleyen öğrencilerden Melek UZUN, Büşra AYIK, Enez DEMİR, Duygu AKGÜN geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları sunumlar ile arkadaşlarını bilgilendirdiler.

Yapılan Çalışmaların içeriği kısaca şöyledir;
Pamuk boyama hakkında genel bilgiler ve uygulama alanları
Viskonun reaktif boyalar ile boya işlemi
Poliesterin dispers boyalar ile boyanması.

Dersin sonunda Prof.Dr Mustafa Tavaslı Öğrencilerine tek tek teşekkür ederek onları tebrik etti ve notlarını açıkladı.

ö1

ö2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*