Türkiye’nin en temiz 3.köyü olan Kırklareli’nin Armağan köyüne Kalker ocağı,halk çevre katliamını önlemeye çalışıyor.

En temiz köy yarışmasında Türkiye üçüncüsü olan Kırklareli Armağan köyünde kurulmak istenen kalker ocağına, köylüler tepki gösterdi. Armağan Barajı yakınlarında kurulmak istenen kalker ocağı köylülerin iddiasına göre Kırklareli Barajı’nın yüzde 20’sini karşılayan su kaynaklarının yok olmasına sebep olacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, köy halkı olarak imza kampanyası başlatarak köylerinde maden ocağı istemediklerini belirten halk, maden ocağına ÇED raporu verilmemesi ve maden ocağının açılmaması için mücadele ediyor.

Armağan köyü muhtarı Nahit Bulut, “Köyümüze eğer bu maden ocağını açarlarsa, Kırklareli’nin yüzde 20 su kaynağını yok edecekler” dedi.Kalker ocağının açılmak istenilen yerin hemen 100 metre aşağısında doğadan kaynayan kaynak suların olduğunu dile getiren Bulut, “Kırklareli Barajı’nın yüzde 20’sini karşılayan su havzası içindedir. Suyumuz yaz kış aynı seviyede akmakta. Ayrıca Armağan köyünün 40 yıldan beri içme suyunu bu kaynaklardan karşılıyoruz. Açılacak maden ocağı su kaynaklarımızı kurutacak ve dokuz günde bir yapılacak olan patlamadan dolayı su kaynaklarımız heba olacak. Biz gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Burada yapılmak istenen maden ocağının sakıncalarını anlatmaya çalıştık.

Bu alana ÇED raporu verilmemeli. Eğer ÇED raporu verilirse mücadelemize devam edeceğiz. Armağan köy muhtarı ve 800 hanelik köy olarak kurulacak olan kalker ocağı alanına kamp kuracağız. Gerekirse canımızı vereceğiz ama bu güzel suyumuzu heba ettirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.Armağan köyü 2012 yılında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen en temiz köy yarışmasında Türkiye üçüncülüğü elde etmişti.

armağan köyü

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*