Buzullarda dev keşif ‘Antarktika buzunda elmas saklı’

Buzullarda dev keşif ‘Antarktika buzunda elmas saklı’ Bilim insanları, Antarktika’nın elmas saklıyor olabileceğini öne süren yeni bir araştırmaya imza attı. Antarktika’nın, elmas barındıran değerli kayalardan bolca bulundurduğu tespit edildi.Antarktika’nın uçsuz bucaksız buz örtüsünde elmaslar gizleniyor olabilir… Nature Communications dergisinde Salı günü yayımlanan araştırmada, yerin derinliklerinde oluşan değerli taşların Antarktika’da da var olabileceği belirtildi.

Elmaslar, yerin yaklaşık 160 km derinliğinde, litosfer (yer kabuğu) ile çekirdek arasında kalan manto katmanında yüksek ısı ve basınç altında oluşuyor. Güçlü yanardağ patlamalarının yüzeye çıkardığı değerli taşlari kimberlite adı verilen kayalara hapsoluyor.

Araştırma ekibinde yer alan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Gregory Yaxley, ’yaşı 10 bin ile 2.1 milyar yıl arasında değişen kimberlite kayalarının Dünya’nın iç yapısı hakkında bilgiler sunduğunu’ belirtti. Yaxley, “Kimberlite kayalarının jeokimyası, çok derinlerdeki kaynak kayalar hakkkında ipuçları sunuyor” dedi.

120 MİLYON YILLIK İZ
Araştırmacılar, Antarktika’nın doğusundaki Prens Charles dağının bir parçası olan Meredith Dağı’nın aşınmış yamaçlarından aldıkları jeolojik örnekler üzerinde analiz yaptı. Sonuçlar, kimberlite kayalarının ilk kez Güney Kutbu’nda da yer aldığını tespit etti.

Analiz edilen numunelerin Hindistan’ın Avustralya ve Antarktika’nın oluşturduğu büyük kara parçasından ayrılmakta olduğu 120 milyon yıl öncesine uzandığı anlaşıldı

Kimberlite kayalarının kıtalararası Lambert çatlağının kenarlarında bulunduğunu belirten Yaxley, ‘kimberlite oluşumunda çatlağın rol oynamış olabileceğini ve Hindistan’ın Antarktika ile Hindistan’dan ayrılması sürecinde yeniden kaya oluşumunu tetiklemiş olabileceğini’ söyledi.

OurAmazingPlanet sitesinin haberine göre, kimberlite kayalarının varlığı, kıtaları boylu boyunca etkileyen tektonik hareketlerin bir sonucu olabilir.

DEV ELMAS BÖLGESİ
Antakrtika’da kimberlite kayalarının oluştuğunu öne süren dönem, kıtanın Kretas döneminde bu kayaların kaynadığı bir bölgede yer aldığını gösterdi.

Bir zamanlar dünyanın elmas cenneti olan bölge, süperkıta Gondwana’nın bölünmesiyle dört bir yana dağıldı.

Yaxley, her ne kadar Antarktika’da elmas izine rastlansa da kimberlite kayalarının sadece yüzde 1-2 oranında değerli taş barındırdığını ve bu taşları elde etmenin uzun bir madencilik süreci gerektirdiğini belirtti.

Yaxley, Madrid Protokolü kapsamında Antarktika’da madenciliğin yasaklandığı da not düştü.

buzullar

 

Kaynak : ntvmsnbc

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*