“Termik Santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi” projesi için destek artıyor

“Termik Santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi” projesi için destek artıyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin, 1.87 milyon liralık “Termik Santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi” projesine TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Enerji Enstitüsü ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte danışmanlık yapacağı bildirildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Midilli tarafından 15 ay önce planlanıp hazırlanan ve TÜBİTAK 1003 öncelikli alanlar programına sunulan “Termik Santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi” konulu, yaklaşık 1.87 milyon lira bütçeli ve 30 ay süreli projenin, revize edilerek kabul edildiği belirtildi.
Türkiye’de 2011 yılında 229 bin 395 GWh’lik elektrik üretimi yapıldığı, birincil kaynaklardan doğalgazın yüzde 45,36 oranında, kömürün ise (linyit, ithal kömür, taş kömürü, asfaltit) yüzde 28,87 oranında kullanıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz, ısıl değerleri düşük olmasına rağmen büyük oranda linyit kaynaklarına sahip bir ülkedir. Ülkemizde bilinen yaklaşık 12 milyar ton linyit rezervi bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte kömürün elektrik üretimindeki payı mutlaka arttırılmalı ve kömürden elektrik üretme ile ilgili teknoloji geliştirme çalışmaları yürütülmelidir. Ülkemizin gelişen bir ülke olması ve her yıl yaklaşık 3 GWh’lik yeni enerji kaynağına ihtiyacı olması düşünüldüğünde ve doğalgazın maliyetleri nedeniyle giderek enerji üretiminde payının azalması gerektiği göz önüne alındığında, kömür yakma teknolojilerin ülkemizde mutlaka geliştirilmesi gerekmektedir.”
Açıklamada, kömür santrallerinde kullanılan yakma sistemlerinde mevcutta yaşanan önemli problemler olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Hassas bir ikincil hava yakıt kontrolü yapılamamaktadır. Yakıt yakıcıdan homojen olarak kazana gönderilememektedir. Alev topunun kazan içindeki yeri kontrol edilememektedir. Alev topunun kayması kazan içindeki boru demetlerinin mikro yapılarının bozulmasına ve boru patlaklarına sebep olmaktadır. NOx emisyonları özellikle ilerleyen yıllarda emisyon limitlerinin de düşmesi ile problem olacaktır. Bu projede amaç olumsuzlukların giderilmesine yönelik olarak, termik santrallerde ve enerji üretim sektöründe kullanılmak üzere yakma verimini artıran, düşük NOx emisyonlu, düşük kalitedeki yerli kömürlere uygun pulverize kömür yakıcılarının geliştirilmesi ve yerlileştirilmesidir.”
Termik santraller için Türk linyitlerine uygun yakıcı geliştirilmesi projesi ile termik santrallerde kullanılan pulverize kömür yakıcılarının yerli sanayiye know-how ile birlikte kazandırılmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Projenin hedefleri arasında düşük kalitedeki linyitin, kimyasal ve fiziksel özelliklerine uygun yakıcıların geliştirilmesi hem yanma veriminin arttırılması hem de NOx emisyonların azaltılmasını sağlayacak bir yakıcı ile kazan içerisinde homojen bir yanma ve sıcaklık dağılımı sağlayabilen bir yakıcının geliştirilmesi de yer almaktadır. Ayrıca, yakıcı içinde uygun hava yakıt karışımını sağlayacak konstrüksiyonun geliştirilerek yakıcı çıkışında kömürün homojen olarak kazan içine dağılmasının sağlanması da hedeflenmektedir. Üniversitemiz projeye, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte danışmanlık yapacak.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kaynak : gazetebalikesir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*