Ek yerleştirme sonucu’da Fen-Edebiyat Fakülteleri boş kaldı…

Ek yerleştirme sonucu’da Fen-Edebiyat Fakülteleri boş kaldı…Ek yerleştirmelerin de tamamlanmasının ardından 14 üniversitenin fizik, kimya ve biyoloji gibi bölümlerine bir öğrenci kaydı bile almadığı ortaya çıktı.
Ayrıca, son 8 yılın sonuçlarına göre, üniversitelerdeki boş kontenjan oranının en yüksek olduğu yıl, yüzde 15.2 ile 2013 oldu. 2012’de bu oran yüzde 11.3, bir önceki yıl ise yüzde 10.6 idi.

Üniversitelere ek yerleştirmelerin tamamlanmasının ardından ÖSYM’nin yaptığı resmi açıklamaya göre, 118 bin 700 boş kontenjan kaldı. Geçen yıl 20’nin üzerindeki üniversitelerin fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerinde boş kontenjan bulunuyordu. Bu yıl da 3 üniversitede biyoloji, 6’sında fizik ve 5’inde de kimya bölümleri boş kaldı, bu bölümlere hiçbir kayıt alınmadı.

BAŞVURULAR ÇOK ARTTI

Üniversitelerdeki boş kontenjan oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal, “Bu durum ülke kaynaklarının israfıdır” diyerek şu bilgileri verdi: “1 milyon 924 bin adayın 679 bini üniversiteye kayıt yaptırırken, 1 milyon 245 bini ise ya yeniden denemek için hazırlığa başlıyor ya da sistemden dışarı çıkıyor. Başvuruların yeniden 2 milyon psikolojik sınırına dayandığını görüyoruz. Öğrenci var, bu öğrenciyi domine edecek okul var ama onları bir araya getirecek sistem sıkıntılı. Üniversiteye girmeye çabalayan bu kitle, var olan bölümlere neden itibar etmiyor? İşte bu ve benzeri soruları YÖK, ÖSYM ve yükseköğretim kurumlarının iyi irdelemesi, gerekli çözümleri hemen üretmesi gerekiyor.”

İÇİ DOLDURULMALI

Ünsal’a göre, bu kadar çok boş kontenjan kalmasının nedenleri ise şöyle: “Her ile bir yükseköğretim ve o illerin ilçelerine bir yüksekokul düşüncesi ile açılan kurum, fakülte ve yüksekokullar öğrenci zihnindeki üniversite algısını tam karşılamıyor. Akademik uzman sayısı eksik, teknik donanımı yetersiz, fizyolojik, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamaktan yoksun yerlerdeki bu kurumlar, adaylar tarafından öncelikle tercih edilmiyor. Bunların, öğrenci zihnindeki algısını değiştirecek düzenlemelerin hızla yapılması gerekiyor. Bir dönem adaylar
tarafından ilgi gösterilen ve talep edilen bir programın hemen her üniversitenin akademik programına girmesi de önemli açmazlardan birisi.”

TEDBİRLER CANLANDIRACAK

Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şeref Okuducu’nun görüşü şöyle: “Durum geçen yıla göre daha iyi. Alınan tedbirlerin kendisini gösterdi. Fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi bölümlere ortaöğretimde öğretmenlik hakkı tanınması, temel bilimleri eski canlı günlerine kavuşturacak. Türkiye’deki üniversitelerin yüzde 70’inin fizik bölümü kapanmış durumda. Bu konuda üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına ve yöneticilere düşen görevler var.”
fen-edebiyat

 

 

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*