Bu deney gelecekte enerji anlayışımızı toptan değiştirebilecek mi ?

Polonyalı bilim adamları gelecekte enerji anlayışımızı toptan değiştirebilecek bir deney üzerinde çalışıyor. Dünya’nın en çok hava kirliliğine yol açan fosil yakıtlarından olan kömürün yeni kullanım yöntemleri araştırılıyor. Adına gaz haline dönüştürme işlemi denilen yöntemle kömür, yeraltında yakılıyor. Böylece daha az metan gazı doğaya yayılmış oluyor. Deneyler 2010 yılından bu yana devam ediyor.

Gaz haline dönüştürme işlemi yerin 400 metre altında, madenlerde, özel bir reaktör aracılığıyla yapılıyor. Karışımı yapılan hava, oksijen ve buhar reaktöre pompalanıyor. 5 metrelik kalın duvar içinde 1,2 ton kömür 1200 derecede gaza dönüştürülüyor.

Projede mühendis olarak çalışan Ryszard Gowarzewski:
“Deneyin yapıldığı koridorlardayız. Burası kömürü gaz haline dönüştürme işlemi için inşa edildi. Şu an bu işlem için hazırlık aşamasını görüyorsunuz. Burada gördüğünüz destekler gazın dışarı taşınmasına yarayan borular için konuldu. Bizim arkamızda doğal nükleer füzyon reaktörü için çalışan matkaplar bulunuyor. Kömür orada yakılıyor.”

Gaz, maden ocağından toz ve katrandan arınmış olarak çıkıyor. Daha sonra bu makinelerde son bir temizleme aşamasından geçiriliyor. Bu deneylerin hem teknik, hem ekonomik, hem de ekolojik sonuçları olacak. Belki de yeraltı kömür gazı teknolojisi enerjide yeni bir verimlilik anlayışı getirecek. Böyle bir teknoloji Polonya gibi Avrupa’nın en fazla hava kirliliğine sahip ülkesi için ayrı bir öneme sahip.

deney

 

Kaynak : euronews

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*