Tarımsal Biyoteknolojinin Son Yenilikleri “Klonlanan Meyve Ağaçları İle” 1-2 Yılda Ürün Alınıyor

Laboratuvar ortamında klonlanan meyve ağaçları ile 4-5 yıl yerine 1-2 yılda ürün alma imkanı sağlanıyor. Tarımsal biyoteknolojinin bir yöntemi olan ‘bitki doku kültürü’ ile virüsten ari, hastalıksız ve sertifikalı bitki üreten Algen Biotechnology firması, 2008 yılından beri Ar-Ge çalışmaları ile ‘klonal meyve fidan anaçlarında’ seri üretim yapıyor. Diğer bitki çeşitleri ile ilgili Ar-Ge ve üretim geliştirme çalışmalarına da devam eden firma, ülkenin pazar payının önemli bir kısmına hitap ediyor.

Bursa’da açılan 11. Uluslararası Tarım Tohumculuk Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM 2013) ve Bursa 6. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı’nda son ürün gamını sergileyen Algen Biotechnology firması bu konuda iddialı. Algen Biotechnology’den Alper Taşdurmaz, Biotechnology’de Türkiye’deki klonal anaç pazarını hedefleyerek işe girdiklerini belirterek, şu anda çoğu beyaz yakalı 120 çalışan ile çalıştıklarını söyledi.

Şu anda Türkiye pazarının yüzde 60’ına hitap ettiklerini anlatan Taşdurmaz, ’Yüzde 80’ini karşılayacak kapasitedeyiz. 10 milyon bitki bölü yıl Türkiye’deki en büyük kapasite. Önümüzdeki yıl ise kapasitemizi yeni üretim tesisi ile 50 milyona çıkarıp dünyada ciddi bir sıralamaya oturmuş olacağız.” dedi.

Önümüzdeki yıllarda ürün gamını geliştirmek istediklerini anlatan Taşdurmaz, Amerika’nın Washington eyaletinde ise Algen Amerika olarak yeni bir üretime başlayacaklarını söyledi. Türkiye’de eskimiş ve verimi düşmüş meyve, tür ve çeşitleri geliştirmeyi kendilerine misyon olarak belirlediklerini anlatan Alper Taşdurmaz, ’Türkiye’nin doğal tabii kaynaklarını kullanarak mevcut katma değerlerini üçe, dörde katlayarak, biz şuna inanıyoruz ki 2020’li yıllarda Türkiye katma değeri artmış tarım ve gıda ürünleri ile enerji açığını ciddi bir boyutta kapatabilir.” diye konuştu.

Normal şartlarda yetişen bitkilerin hastalık ve virüslere açık olup, doğada açılım gösterme riski bulunduğuna işaret eden Taşdurmaz, ’Artık dünyadaki gıda ve tarımdaki yeni materyal girişi bioteknoloji yöntemi ile geliştirilmeye başlandı. Biz de ülkemizde bu konudaki açığı görerek hem üreticilerimize destek olmak hem de dünyadaki bu trendi yakalayarak Türkiye’nin de bu konuda söz sahibi olması için bu sektöre girdik.” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki yıllarda bioteknolojinin öneminin gün geçtikçe artacağını ifade eden Alper Taşdurmaz, ’Bu eskiyen, hastalıklı olan veya orijinini kaybetme riski olan bütün materyalleri genetik değişime tabi tutmadan klonal olarak üretebiliyoruz. Bize her türlü bitkinin bir dokusu geldiğinde biz onu çeşitli işlemlerden geçirip seri olarak klonlamaya alıyoruz.” şeklinde devam etti.

ÜRETİM SÜRESİNİ 2 YILA İNDİRİYOR

Klasik yöntemlerle yıllarca beklemek gereken üretim süresini bu yöntemle 3, 6 veya 9 aya kadar indirdiklerini anlatan Algen Biotechnology’den Alper Taşdurmaz, ’Bu yöntem ile hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklı çeşitlerimiz var. Normal klasik yöntemlerle üretilen fidanlar 5-7 yılda verime yatarken, bu anaçlarla fidan üretildiğinde bir iki yıl içinde meyve verimi almaya başlıyorsunuz.” diye konuştu.
aplle

 

Kaynak :haberfx

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*