Grafen Bazlı İlk Optik Disk Yapıldı…

Grafen Bazlı İlk Optik Diski Yapıldı…Avustralya’dan gelen beklenmedik haber tüm teknoloji dünyasını şaşırttı. Bilim-insanları Grafen ile ilk defa bir optik disk yaptı. Blu-ray ve DVD tasarımlarından farklı olarak Grafen sayesinde holografik saklama kullanılabiliyor. Kapasite ve güvenlik artışı da cabası. Ayrıca disk kırılsa bile içerisindeki bilgiler rahatlıkla geri alınabiliyor.

Grafen, bilim-insanları tarafından 2004 yılında sentezlenebilmişti. Karbon atomunun oluşturan bal peteği şeklindeki yapılarından bir tanesine verilen isim Grafen’dir.

Araştırma Swinburne Üniverstesi’nin Teknoloji bölümünde yapıldı. Min Gu ve ekibi Grafen Oksit (GO)’i su içerisinde süspansiyona aldı. Bu süspansiyon yapısı daha sonra PVA (Polivinil Alkol) ile karıştırıldı. Karışım cam bir disk kalıbı içerisinde döküldü ve kurumaya bırakıldı. Sonuçta GO polimer yapıya sahip bir disk yapıldı. GO polimerler yüksek derecede flüorışıl özelliği taşıyor. Ancak ekibin çalışmaları ortaya çıkarılan yapının, flüorışıl özelliğini düşürüyor. Bu sayede lazer ile üzerine bilgi yazılabilecek GO-polimer bir katman oluşturuluyor.

GO-polimer diskler okuma/yazma işlemi yapan lazerlerin odaklanabileceği kalınlıkta. Hatta çift katman yazma/okuma işlemi yapılabiliyor. Yüksek kalitede ve kapasitede yazım yapabilmek için holografik kayıt yapılabiliyor. Avustralyalı bilim insanlarının açıklamasına göre kübik santimetre başına 0.2 terrabit saklanabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi holografik doğaya sahip olması, yaşanabilecek herhangi bir sorun durumunda bilgiyi geri getirebilmeye olanak sağlıyor. Min Gu, araştırma hakkında yazdığı makalede, GO-polimer disklerin kırılması durumunda dahi bilginin kurtarılabileceğini söylüyor.

Bu diskler toplu üretime geçebilir. Ancak araştırmanın üzerinde bir süre daha çalışılması gerekiyor. Tüketici elektroniği sınıfına girebilmesi için olağan teknolojilerle uyumlu çalışması lazım.
GRAFENN

 

Kaynak :technopat

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*