Koli Basili Bakterisinden Benzin Üretmeyi Başardılar !

Koli Basili Bakterisinden Benzin Üretmeyi Başardılar.Güney Koreli bilim insanları, gıda zehirlenmesine yol açtığını bilinen, kalın bağırsakta enfeksiyona yol açan ölümcül koli basilini insanlık için önemli bir alanda kullanmayı başardılar: Benzin üretme.

Genetiği ile oynanmış koli basilinden biyoyakıt üretmek yeni bir icat değil. İngiliz bilim insanları Nisan ayında yaptıkları açıklamada biyoatıkların bakteri kullanılarak uygulanan yöntem sayesinde bildiğimiz dizel yakıta dönüştürebildiklerini bildirmişlerdi. Söz konusu buluş, ABD’li biyoteknoloji şirketi LS9’un 2010 yılındaki benzer araştırmasının ardından gelmişti.

Kore İleri Fen Bilimleri Emstitüsü’den Prof. Lee Sang’ın bildirimine göre şimdiki araştırma ise bir adım öne geçiyor, çünkü yeniden programlanan koli basili sayesinde yüksek kalite petrol ürünü olan benzin üretebildiklerini belirtiyor. Söz konusu araştırma pazartesi günü Nature adlı uluslararası bilim dergisinde yayımlandı.

Lee, Wall Street Journal gazetesinde verdiği demeçte ise, “Bu çığır açan buluşun önemi şu ki benzin üretmek için petrolü ayrıştırmak gibi başka bir işlem uygulamanıza gerek yok. Glikoz ya da çöp biyoyakıtı benzine dönüştürmekte başarı sağladık. Geliştirmiş olduğumuz benzini arabanızda kullanabilirsiniz.” bilgisini aktardı.
KOLİ BASİLİ

 

Kaynak :bloomberght

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*