“Dilovası’ndaki Kirliliği Tübitak Araştırıyor”

Dilovası’ndaki Kirliliği Tübitak Araştırıyor. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ‘Dilovası’na sürekli toz geliyor’ şeklinde şikayetler olduğunu hatırlatarak, bu şikayetleri pas geçmediklerini söyledi. Topaca, “Bu hususta bir çalışma başlattık ve TÜBİTAK ile anlaşma yaptık. Ölçümler yapılıyor yakında kamuoyuna açıklayacağız.” dedi.

Vali Topaca, Dilovası ilçesindeki Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kömürcüler OSB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Argunhan, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin de yer aldı.
Topaca, yaptığı açıklamada, kömür tozlarının kazalara sebebiyet verdiği iddialarına değindi. Topaca, “Gerek TEM otoyolunun gerek D-100 kara yolu kenarında olmasının getirdiği çevresel faktörler, olumsuz görüntüler ve zaman zaman otoyolda gelen kazalar var. Kömür depolarından kalkan tozun otoyola yapıştığı ve yağmurda kazalara sebep olduğu iddiaları vardı. En son avukatın ölümünden sonra bu olaya ciddi eğildik, bir daha ertelememeye, 1966 yılında kurulan OSB’de kömürcülerin toplanması yönünde karar oluştu.” dedi. Topaca, bu gelişmelerin ardından Kömürcüler OSB’nin kurulduğunu belirtti.

Kömürcülerin OSB’de doğabilecek olumsuzluklarını önlemek için bir dizi önlem aldıklarını kaydeden Topaca, şöyle devam etti: “Her tesisin etrafında önce beton duvarlar, sonra panellerden oluşan perde, onun üstünde toz tutma perdesi var. Yer yer 8 metreye ulaşan duvarların içinde bu faaliyetler yapılıyor. Tabii alınan tedbir sadece duvar yapmak değil, bu bir tanesiydi. Spreylime sistemi denilen su püskürtme işlemi bütün işletmelere, sıcak havalarda tozlama önlemek için kuruldu. Bütün işletmelerde bu sistem faal bir şekilde çalışıyor. Yaz dönemlerinde kömürlerde nem oranı belirlenen rakamın altına indiğinde sistem devreye giriyor. Bir elektronik takip sistemi kurmak durumuyla havanın durumuna göre otomatik sistemden çalışacak bir yapı kurulacak.”

Kömür yığınlarından toz çıkar kanaatinin doğru olmadığını ifade eden Topaca, “Esas toz aslında yollardaki araçların gelip geçtiğinde, OSB’deki alanlardan toz uçuşuyor. Bunla ilgili olarak OSB içerisinde umumi yolları temizlemek üzere bir süpürge makinesi alındı. Sadece bunla kalmadık bir hafta önce OSB suların arıtılmasıyla ilgili tedbir aldık. Yaklaşık 2 milyon lira bedeli olan arıtma sistemini yapacağız.” diye konuştu. Topaca, Kömürcüler OSB’den Dilovası’na tozun gitmesinin zayıf ihtimal olduğunu, ancak zaman zaman olabileceğini ifade etti. Topaca, bunun da önüne geçmek için denetimlerin aralıksız devam ettiğini anlattı.

Dilovası’ndaki kirliliğe de değinen Topaca, şunları kaydetti: “Sizler, kamuoyu ve Dilovası’nda bazı kişiler, sürekli toz geliyor şeklinde eleştirileri oluyor. Şikayetler oldu, onu da araştırıyoruz. Hiçbir şikayeti pas geçmiyoruz. O hususta bir çalışma yaptırıyorum. Bunu, tamamıyla herhangi bir tartışma istemediğim için TÜBİTAK’a yaptırıyorum. TÜBİTAK ile anlaşma yaptık, o ölçümleri yapıyorlar. Şikayet konusuyla ilgili tozun buradan mı, yoldan mı veya başka işletmeden kaynaklandığı tespit etme imkanı var. Bunun sonucu kısa sürede alacağız, açıklayacağız. Burada bir sıkıntı varsa, ilave tedbirler bunu da gidermek suretiyle halkımıza zarar verecek, toz toprak içinde bırakacak bir şeye izin vermeyeceğiz. Ola ki geçici bazı tozuma olayı varsa, onun da tedbirini en kısa sürede alıp herhangi bir olumsuzluğa yer vermek istemiyoruz. Bu konuda her türlü öneriye, ortak çalışmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bir yere toz geliyorsa, onu tespit etmek TÜBİTAK marifetiyle mümkün.”

Zaman zaman yönlendirmeyle şikayetlerin olduğunu gördüklerini, bazı kötü niyetli girişimler olduğunu bildiklerini ifade eden Vali Topaca, “Tozuma varsa onun karşısında ilk önce ben olurum. Kötü niyetli bazı kişiler veya grupların kamuoyunu yanlış yönlendirici, kendi çıkarları doğrultusunda kamuoyunu yönlendirmeye müsaade etmeyeceğimi ifade etmek isterim.” şeklinde sözlerini tamamladı.
dilovası

 

Kaynak :haberimport

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*