Kimya Sektörü Ülkemizi Sırtlamaya Devam Ediyor.

Kimya Sektörü Ülkemizi Sırtlamaya Devam Ediyor. Türkiye ihracatını sırtlayan kimya sektörü, Ocak-Eylül döneminde 12 milyar 972 milyon dolarlık ihracata ulaştı.
Kimya, geride bıraktığımız ay 1 milyar 423 milyon dolarlık ihracatla otomotiv ve hazır giyimden sonra en fazla ihracat yapan sektör oldu. Ağustos’taki liderliğin ardından sektörün üçüncülüğe gerilemesinde Mısır’da yaşanan iç karışıklığın etkisi gösterildi. Uzun süredir kimyanın en önemli pazarı olan Mısır, Eylül ayında yüzde 55 düşüşle altıncı sıraya geriledi. Kimya sektörünün Eylül’de en fazla ihracat yaptığı ülke Irak oldu. Irak’ı; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İspanya, Rusya, Mısır, Azerbaycan-Nahcivan, İran, İtalya ve Ürdün takip etti. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya ihracatındaki artış dikkat çekti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Mısır’da yaşanan iç karışıklığın ve kaosun ihracat performanslarını etkilediğini belirterek şunları söyledi:
“2013 yılının sekiz aylık döneminde en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Mısır geliyordu. Ağustos’ta bir parça düşüş olsa da Mısır yine ilk sıradaydı. Ancak, geride bıraktığımız ay Mısır’daki gelişmelerin olumsuz etkisi ihracatımızda hissedilir dereceye ulaştı. Dileğimiz komşu ülkelerdeki sıkıntıların bir an önce sona ermesidir.”
sektör

 

Kaynak :stargundem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*