Polisan Holding Yunanistan’da kurulu Polietilen Tereftalat (PET) fabrikasını satın aldı.

Polisan Holding Yunanistan’da kurulu Polietilen Tereftalat (PET) fabrikasını satın aldı.10 milyon Euro’ya mal olan fabrikanın Polisan cirosuna 100 milyon Euro katkı yapması bekleniyor. Polisan Holding’in birkaç aydır satın alma görüşmelerini sürdürdüğü Yunanistan’daki kimya fabrikasında mutlu son gerçekleşti. Polisan Holding 10 milyon Euro’ya Yunanistan’daki Polietilen Tereftalat fabrikasının satın alımını tamamladı.

Bu satın alma Polisan Holding’in yurtdışında kendi öz sermayesiyle yaptığı ilk yatırım oldu.

Yunanistan’ın liman şehri Volos’ta 70 dönüm arazi üzerine kurulu 15 dönüm kapalı alana sahip fabrika Polisan Hellas adıyla faaliyet gösterecek.

Fabrikada meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber gibi geniş kullanım alanı olan Polietilen Tereftalat (PET) üretimi, granül ve preform şişe halinde gerçekleştirilecek.

100 MİLYON EURO KATKI BEKLENİYOR

Polisan Holding bu yatırımla Yunanistan, Balkan ülkeleri ve Türkiye pazarını hedeflerken fabrikanın holdingin cirosuna 100 milyon Euro katkı yapması bekleniyor.

AB üyesi Yunanistan’da yatırım yapmalarının kendileri için gerek prestij gerekse de Avrupa ülkelerine giriş anlamında değer katacağını belirten Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi “Poliport şirketimiz ile bu yeni yatırımımızın lojistik ve depolama anlamında entegrasyonu sağlanacak. Liman faaliyetlerimizin gelirlerinden elde edeceğimiz artışın yanısıra yeni yatırım faaliyetimiz ile Holding ciromuza 100 milyon Euro’yu aşkın katkı sağlayacağız” diye konuştu.

100 BİN TONLUK ÜRETİM YAPACAK

Erol Mizrahi, Yunanistan’daki fabrikanın çok iyi durumda ve full otomasyonla çalışan “kontinü bir tesis” olduğuna dikkat çekerek, şu anda fabrikada periyodik bakım çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Aralık ayı başından itibaren tam kapasiteyle devreye girecek fabrikada, yıllık 100 bin tonluk üretim gerçekletirileceğini sözlerine ekledi.
polisan

 

Kaynak :hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*