Kimya Sektörü Afyonkarahisar’da Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi’nin Hayata Geçmesini Bekliyor

Kimya Sektörü Afyonkarahisar’da Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi’nin Hayata Geçmesini Bekliyor.Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde kurulacak Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde çeşitli ormanlık alanlarda oluşan kekik, lavanta ve mantar gibi birçok bitkiyi yetiştireceklerini söyledi.

Merkezdeki bitkileri yetiştirmeyi vatandaşlara da öğreteceklerini ifade eden Ateş, şunları kaydetti:

“Merkezimiz, Türkiye’ye örnek olacak. İlgilenen herkese buradaki bitkilerin yetiştirilmesini öğretip hasadını da anlatacağız. Burada kurulan laboratuvarlarda ve imalathanelerde bugünkü kimya biliminin ışığında hangi etken maddeler elde edilebiliyorsa onları elde edeceğiz. Tıbbi ve aromatik bitkiler, sağlık ve kozmetik sektörlerinde kullanılıyor.”

Ateş, özellikle Çin’de bitkilerle tedavi yönteminin çok eski tarihlere dayandığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Kırsal arazimizde, ormanlarımızda doğal olarak yetişen türleri, topluma tanıtmak ve bunların kullanımını yaygınlaştırarak, ülkemizin gayri safi hasılasını artırmak istiyoruz. Projenin bir diğer ayağı da tanıtım yaparak bu bitkilerin buradaki tarım arazilerinde de ekilmesini, biçilmesini sağlamak. Özel sektörün önünün açılmasıyla kimya sanayi, tıbbi aromatik bitkileri daha iyi değerlendirecek. Bugün yetiştirdiğimiz birçok bitkiyi ham halde satıyoruz. Mesela defneyi biz topluyoruz yaprak halinde satıyoruz. Bunu son ürün haline getirip işlenmiş şekilde satarsak ülkemizin geliri yüksek olacaktır. Bu amaçla biz bu merkezi, örnek olması, öncülük yapması amacıyla başlattık.”

-Köylüler de üretim yapabilecek

Türkiye’de yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin kimya sanayinin geliştiği dünyanın çeşitli merkezlerine hammadde olarak ihraç edildiğini ve orada işlendikten sonra ürün olarak geri geldiğini anlatan Ateş, “Örneğin yüz kırışıklığında etkili bir kremi çok yüksek bir fiyata geri alıyoruz. Kilosunu 1 liraya verdiğimiz ürünün, işlenmiş bir kutusu bize 100 liraya geri geliyor. Ülkemizin kimya sanayisinin de bu konuya eğilmesi gerekiyor ki hedefe ulaşabilelim” diye konuştu.

Merkezin faaliyete geçmesiyle talebe göre köylülere de üretim yaptırabileceklerini anlatan Ateş, bunun için merkezin hem eğitim hem de tanıtım gibi bir fonksiyonun olduğunu aktardı.

Ateş, Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi’nin maliyetinin 2.5 milyon lira olacağını ve aralık ayında projenin ilk etabının tamamlanacağını sözlerine ekledi.
.aromatik

 

Kaynak :beyazgazete

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*